Paint.NET - darmowy pędzel i sztalugi

Ukazała się właśnie finalna wersja narzędzia do tworzenia grafiki i fotoedycji, Paint.NET. W wydaniu oznaczonym numerem 2.6 wprowadzono wiele różnych zmian w wyglądzie i funkcjonalności interfejsu, dodano również kilka nowych opcji.

Z programu mogą skorzystać użytkownicy systemów operacyjnych Windows 2000 i XP - producent pozycjonuje aplikację jako alternatywę dla dostarczanego z tymi systemami popularnego, aczkolwiek niezbyt zaawansowanego Painta. Zaletami narzędzia są m.in. dostępne w nim efekty specjalne, możliwość instalacji dodatkowych rozszerzeń oraz opcje manipulowania warstwami, jak też obsługa tabletów graficznych.

Paint.NET - darmowy pędzel i sztalugi

Paint.NET 2.6 Final

W najnowszym wydaniu programu, 2.6 Final, wprowadzono szereg zmian, w tym:

- obsługa 64-bitowych wersji Windows

- poprawione działanie funkcji przybliżania dokumentów, zwłaszcza za pomocą pokrętła myszki

- usprawnienie działania interfejsu programu podczas pracy z dokumentami o wysokiej rozdzielczości (120, 144, 196 dpi)

- poprawa działania silnika kompozycji warstw.

Należy też wspomnieć o nowych opcjach edycyjnych, takich jak narzędzie "Curves" ("krzywe") oraz 7 nowych trybów przezroczystości warstw (Color Burn, Color Dodge, Reflect, Glow, Overlay, Negation, Xor).

Do poprawnego działania programu niezbędna jest instalacja środowiska .NET Framework (Paint.NET 2.6 wymaga wersji 2.0 tego środowiska). Użytkownicy, na których maszynach środowisko jest już zainstalowane, mogą pobrać program naszego serwisu FTP. Na stronie producenta dostępny jest również plik instalacyjny zawierający zarówno Paint.NET jak i .NET Framework.

Więcej informacji: Paint.NET