Paint.NET - instrukcja obsługi

Paint.NET to darmowa aplikacja, dzięki której każdy może edytować zdjęcia oraz grafiki. Ne ma ona polskiego interfejsu, lecz podstawowa znajomość angielskich nazw powinna starczyć do wykorzystania jej możliwości.

Po otwarciu programu widać po lewej stronie podstawowe menu narzędziowe. Znajdują się tam narzędzia odpowiedzialne między innymi za wprowadzanie tekstu, zaznaczanie obiektów, itp. Na zdjęciu ukazuje się również okno wyboru kolorów. Można także wywołać ten moduł przez naciśnięcie F8. Wybierając w nim opcję More otrzymuje się okienko z rozszerzonymi możliwościami, pozwalającymi precyzyjnie regulować barwy.

Paint NET

Paint NET

Użyteczną funkcją aplikacji jest Gumka (znajdująca się w podstawowym menu narzędziowym). Użytkownik może określić jej wielkość, a także - w palecie kolorów - przeźroczystość. Podobnie można posłużyć się ołówkiem oraz pędzlem, aby rysować pod danej grafice, a także dodawać do niej linie i kształty - co może przydać się, jeśli użytkownik chce wyróżnić wybrany fragment zdjęcia. Rysowanie odbywa się przy użyciu myszki.

Paint NET - narzędzia

Paint NET - narzędzia

W Paint.NET można pracować na warstwach, co pozwala na niezależną edycję różnych elementów grafiki. Warstwy włączane są przez wybór opcji Layers w menu Window lub wciśnięcie klawisza F7. W okienku można dodawać kolejne warstwy - podstawowa to background, czyli "tło". Można dodać ich większą ilość, potem dowolnie odznaczając, jeśli nie chce się którejś używać. Dwukrotne kliknięcie na warstwie otwiera okno jej ustawień.

Paint NET - warstwy

Paint NET - warstwy

Ciekawe funkcje to przesuwanie/odwracanie obrazu. Znajdują się w menu Layer pod nazwą Rotate/Zoom. Po wyborze widać okno z kulą. Można ją dowolnie obracać w 3D, zmieniając tym samym położenie obrazka. Można także ustalić, w którym miejscu znajdzie się na ekranie oraz czy będzie powiększony lub pomniejszony. Zaznaczając "Tiling" można zduplikować efekt, tworząc "galerię" skierowaną zgodnie z kierunkiem grafiki - przykład poniżej.

Paint NET - efekty

Paint NET - efekty

Paint.NET oferuje także efekty dotyczące przekształceń całego obrazu. Znajdują się w menu Effects i podzielone są na kategorie. Warto sprawdzić Artstic, które pozwalają na zmianę fotografii na obraz malowany tuszem lub farbami olejnymi, a także np. na masową redukcję efektu czerwonych oczu (Photo). Natężenie każdego efektu reguluje się suwakiem/suwakami. Dzięki temu można osiągnąć najbardziej pożądany efekt.

Paint NET - zmiany zdjęcia

Paint NET - zmiany zdjęcia

Inne ciekawe efekty to np. "Tile reflection" czy "Frosted Glass". Sprawią one, że każda fotografia będzie niepowtarzalna. Zmiany można oczywiście cofać - służy do tego funkcja Undo w menu Edit. W sieci znajduje się sporo polskojęzycznych przewodników do Paint NET. Wprowadzają one krok po kroku w posługiwanie się tym oprogramowaniem, dzięki czemu nawet początkujący użytkownicy wykorzystają wszystkie jego możliwości.

Paint NET - grube szkło

Paint NET - grube szkło