Paint Shop Pro 9 - poskromić olbrzyma

Wracając z wakacyjnych wojaży przywozimy ze sobą aparaty cyfrowe, zapełnione zdjęciami do granic możliwości. Szybko chcielibyśmy podzielić się z rodziną naszymi przeżyciami i utrwalonymi chwilami oraz miejscami. Ten moment wyczuli idealnie autorzy niezwykle popularnego edytora graficznego Paint Shop Pro, którego już dziewiąta wersja znalazła się właśnie na rynku. W ogromie nowych funkcji, jakie oferuje Paint Shop Pro 9, znalazło się szereg opcji przydatnych każdemu entuzjaście fotografii. Sprawdźmy zatem, cóż konkurent Photoshopa ma nam do zaoferowania!

Paint Shop Pro 9 to kolejna odsłona niezwykle rozbudowanego edytora graficznego autorstwa Jasc Software, uważanego przez niektórych za jednego z najsilniejszych konkurentów dla niedoścignionego Photoshopa firmy Adobe. Nie da się ukryć, iż jednym z jego podstawowych atutów jest stosunkowo niska cena. Ale to oczywiście nie koniec - w ogromnej liście zmian i nowych funkcji, zdecydowanie można wyróżnić sekcję innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla entuzjastów fotografii. W PSP 9 znajdziemy szereg narzędzi, które pozwolą nam na szybkie wyretuszowanie wakacyjnych zdjęć.

Fotograficzne poprawki? Nic prostszego!

Paint Shop Pro 9 - poskromić olbrzyma

Główny interfejs Paint Shop Pro 9

Szczególnie duży nacisk w Paint Shop Pro 9, położono na umożliwienie użytkownikowi prostej edycji zdjęć, modyfikacji podstawowych parametrów oraz ogólnego poprawiania ich wyglądu. W niektórych przypadkach część wykonanych zdjęć wymagać będzie pewnej obróbki, chociażby ze względu na nie zawsze idealne warunki oświetleniowe, czy też umiejętności fotografującego. W PSP 9 zastosowano 4 nowe filtry do podstawowej korekcji fotografii: Digital Camera Noise Removal, Chromatic Aberration Correction, Fill Flash oraz Backlighting.

Zobacz również:

  • Adobe Premiere Pro - jak przyspieszyć/spowolnić film [PORADNIK]
Paint Shop Pro 9 - poskromić olbrzyma

Funkcja usuwania szumów ze zdjęcia w PSP 9

Pierwsza funkcja pomaga usunąć z fotografii 'szumy', które mogą pojawiać się na zdjęciach, przykładowo po zastosowaniu kompresji do formatu JPEG. Narzędzie Digital Camera Noise Removal oferuje skanowanie i zidentyfikowanie trzech, specyficznych regionów szumów (highlight, midtone, shadow) oraz usuwanie ich, pozostawiając jednocześnie nienaruszoną teksturę zdjęcia. Zadaniem opcji Chromatic Abberation Correction jest natomiast usunięcie efektu aberracji chromatycznej, czyli kolorowej poświaty mogącej pojawiać się wokół elementów o wysokim kontraście. Kolejne dwa narzędzia stanowią lekarstwo na problemy z fleszem aparatu cyfrowego. Jego niewłaściwe ustawienie, może spowodować uzyskanie zdjęcia prześwietlonego lub niedostatecznie doświetlonego. Za wyeksponowanie mniej oświetlonych regionów zdjęcia zadba narzędzie Fill Flash, zaś w drugą stronę zadziała Backlighting. W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć oczywiście narzędzia do likwidowania efektu czerwonych oczu Red Eye Removal. Wszystkie powyższe funkcje znajdziemy w menu ADJUST, pod pozycją PHOTO FIX. Posiadaczy bardziej zaawansowanych aparatów cyfrowych ucieszy zapewne dodana obsługa surowego formatu RAW.

Ważne zmiany w interfejsie

Paint Shop Pro 9 - poskromić olbrzyma

Paleta History z selektywną opcją UNDO

Szereg istotnych zmian w głównym interfejsie aplikacji zostało wprowadzonych do Paint Shop Pro 9. Paleta History zastąpiła paletę Command History i została wzbogacona o szereg dodatków: między innymi selektywne Undo oraz możliwość zapisywania dowolnie wybranych operacji jako 'Quickscript' do wykorzystania przy kolejnych zdjęciach. Zmianie uległy również palety Materials oraz Mixer. W menu Adjust zdecydowano się na wyciągnięcie na wierzch trzech automatycznych komend korekcji, dotyczących balansu kolorów, kontrastu oraz saturacji. Image Browser, czyli przeglądarka zdjęć, przypomina coraz bardziej rozwiązanie zastosowane w Photoshopie. Po lewej stronie ekranu znajdziemy dwie zakładki - drzewo katalogów oraz dokładne informacje o każdym z plików, zaś po prawej podgląd zawartości. Powiększono możliwości dokowania poszczególnych palet z narzędziami oraz funkcjami. Każdą z nich możemy teraz zwinąć do postaci paska, oddając więcej miejsca pozostałym.

Nowości, nowości i jeszcze raz nowości

Paint Shop Pro 9 - poskromić olbrzyma

Narzędzie Preset Shape oferuje możliwość skorzystania z bazy predefiniowanych symboli

Powyższe stwierdzenie rzuca się jako pierwsze na usta, gdy bliżej przyjrzymy się dziewiątej wersji PSP. Poza potężną sekcją retuszowania fotografii, innowacje i zmiany dotknęły również narzędzi wektorowych - Rectangle, Ellipse oraz Symmetric Shape. Ciekawie prezentuje się narzędzie Preset Shape, w zasobach którego znaleźć możemy przeróżne, zdefiniowane kształty: figury geometryczne, symbole, wskaźniki, strzałki, komiksowe chmurki. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce na naszym zdjęciu i wkleić tam wybrany wcześniej symbol bez potrzeby jego ręcznego rysowania. Zmiany dokonały się również w sferze tekstowej. Do dyspozycji użytkownika oddano w końcu możliwość umieszczania pionowego tekstu, zaktualizowano funkcję tekstu na ścieżce, a także wprowadzono skuteczniejsze metody anti-aliasingu (wygładzania) czcionki o niewielkim rozmiarze.

Możliwości olbrzyma, cena liliputa

Możliwości Paint Shop Pro 9 robią wrażenie. Szeroki wachlarz funkcji, a zarazem prostota ich użytkowania, może przypaść do gustu nawet mniej obeznanym z graficznymi edytorami. Dla osób mających na co dzień do czynienia z konkurencyjnym Photoshopem, PSP 9 okazać się może miłą niespodzianką, a co ważniejsze - o wiele tańszą. Pełna, pudełkowa wersja Paint Shop Pro kosztuje bowiem 129 USD (wersja do pobrania ze strony producenta - 119 USD). Dla porównania, za najnowszą wersję Photoshopa CS zapłacić trzeba obecnie 3500 - 4000 PLN. Wersję demonstracyjną Paint Shop Pro 9 można już pobierać z naszego serwisu.

Więcej informacji: Jasc Software