Painter 5.5 Web Edition

Kto z nas pamięta dziś programy takie jak MacPainter, Studio 1, PixelPaint, studio 8, Color MacCheese, Color IT, Oasis, UltraPaint, SuperPaint, Monet? Prawda, że niewielu, a to z powodu innego programu, który bezkonkurencyjnie wyparł tamte z rynku - mowa tu o Painterze.

Kto z nas pamięta dziś programy takie jak MacPainter, Studio 1, PixelPaint, studio 8, Color MacCheese, Color IT, Oasis, UltraPaint, SuperPaint, Monet? Prawda, że niewielu, a to z powodu innego programu, który bezkonkurencyjnie wyparł tamte z rynku - mowa tu o Painterze.

Painter 5.5 Web Edition
Kiedy patrzymy wstecz, jak powstawały i doskonaliły się programy naśladujące prawdziwe techniki rysunku i malarstwa, uśmiechamy się pobłażliwie, bo dziś już wiemy, jak bardzo były one niedoskonałe, a zarazem skomplikowane. Łatwiej i taniej byłoby wziąć pędzel lub ołówek i zrobić coś bez komputera, który przecież nie zastąpi naszej inwencji, wyobraźni i talentu. Dlaczego więc powstają takie programy? Aby skomplikować nam życie? Jako że nie jestem zapalonym entuzjastą komputerów i wszystkiego co wokół nich, trudno mi znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Może żeby przez moment poczuć się Van Goghiem czy Seuratem albo dlatego że tak bardzo chcemy czegoś nowego, co pozwoliłoby nam żyć i pracować lepiej niż dotychczas. Być może dlatego powstają nowe programy, nowe wersje, że stare są ciągle niedoskonałe i nie spełniają naszych oczekiwań i marzeń, trzeba je więc ciągle poprawiać.

Zostawmy jednak te dylematy i przyjrzyjmy się nowej wersji Paintera 5.5 Web Edition, co nowego daje ona użytkownikowi.

Główną nowością, jak już sama nazwa wskazuje, jest możliwość wykorzystania programu w Internecie. World Wide Web jest już tak potężnym medium, że każdy stara się zaadaptować swoje produkty do współpracy z nim.

Painter jest programem graficznym i zmiany, jakich dokonano, nie czynią z niego programu do edycji HTML czy tworzenia skończonych stron internetowych, chociaż jak się ktoś bardzo uprze może to wykonać. Nowe narzędzia i właściwości programu ułatwiają raczej tworzenie stron WWW w innych programach.

Painter 5.5 Web Edition
Największą zmianą, według producenta, jest Image Slicer - funkcja do segmentowania obrazów. Pokusa użycia dużej grafiki na całej stronie WWW jest zawsze wielka i każdy grafik chętnie po nią sięga. Niestety, nie zawsze z pożytkiem dla końcowego użytkownika Internetu. Czas potrzebny na wciągnięcie strony z dużą grafiką wydłuża się im grafika jest większa lub bardziej skomplikowana. Rozwiązanie proponowane przez Paintera to możliwość zapisu jednej grafiki podzielonej na kilka mniejszych segmentów, przy czym każdy z nich może być zapisany w innym formacie. Do wyboru mamy TIFF, GIF, JPEG lub progresssive JPEG. Painter generuje dokument HTML z podzieloną na części grafiką, który można wkopiować do HTML-u strony webowej. W oknie dialogowym Image Slicera możemy ustawić linie podziału grafiki, a następnie zgrupować odpowiednie, aby zaznaczyć obszary. Możliwość zapisu w różnych formatach optymalizuje kompresję różnych części obrazu, np. kolorowy GIF do napisów z dużą kompresją, wysokiej jakości JPEG, aby zachować szczegóły twarzy; z dużą kompresją JPEG obszarów mniej krytycznych.