Painter - malarz jak się patrzy

Cześć opcji górnego menu jest zdublowana w pływających (floating) i rozwijanych (drop open) oknach narzędziowych (toolbox), które są dodatkowo dostępne ze skrótów klawiaturowych {CTRL+cyfra}. Nie zabiera to miejsca w oknie roboczym i różni się od rolowanych pasków np. z CorelDRAW tym, że wybrane narzędzia przechodzą na stale widoczną, górną listwę okna, dzięki czemu są od razu bezpośrednio dostępne z poziomu okna edycyjnego. 32-poziomowe "cofnij" oraz opcje Revert pozwolą w razie pomyłki powrócić do stanów poprzednich. Przy praktycznie stosowanej metodzie poznawania programu na drodze eksperymentu - dotyczy to zwłaszcza narzędzi naturalnych - głębokie UnDo i Revert okazały się bardzo przydatne. Instrukcja i zakres pomocy są wprawdzie dobrze zorganizowane, ale jednocześnie rozbudowane i dość złożone. Na szczęście prostsze funkcje są łatwo dostępne, więc zaczynać można od razu.

Painter - malarz jak się patrzy
Najnowsza edycja 5.5 programu Painter firmy MetaCreations to - unikalny na rynku - komputerowy symulator naturalnych środków malarskich (natural media).

Jest to obecnie najbardziej zaawansowany program i dlatego nie jest łatwy. Osiągnięcie spektakularnych efektów wymagać będzie nie tylko umiejętności technicznej obsługi bogactwa oferowanych przez program opcji, ale też cierpliwości i talentu. Nowość stanowią techniki obsługi grafiki stron WWW. Segmentowanie obrazów (image slicing), wielowarstwowe odkrywanki (rollovers), mapowanie obrazów od strony klienta i serwera, dynamiczne, edytowalne napisy na grafikach, definiowalne szczotki i pędzelki (plug-in brushes) to najważniejsze dla użytkownika nowości "pięć i pół". Dodając do tego łatwe powielanie obszarów (cloning), maskowanie, zaawansowane narzędzia selekcji, filtry i efekty oraz pełną kontrolę parametrów koloru, tekstur, gradientu, wzorków, deseni itd., otrzymujemy skrócony opis tego świetnego programu.

Painter - malarz jak się patrzy
Dzięki technice plug-in, szczotki i pędzelki umożliwiają "malowanie" ogniem, płomieniami, rtęcią, światłem neonowym, laserowym czy nawet włosiem na szkle. Pozwalają malować ręką określonego artysty np. van Gogha czy Seurata. Wśród różnych technik znajdziemy układanie mozaiki czy też opcję Image Hose, czyli malowanie całymi bitmapami. Ruchome w stosunku do tła bitmapowe warstwy obrazowe (floaters), pozwalają na selektywną edycję grafiki, obrazów i tekstu bez naruszania warstwy wierzchniej czy tła. Kształtki (shapes) to w pewnym stopniu edytowalne obiekty wektorowe, które można przemieszczać po powierzchni roboczej (canvas) warstwy.

Segmentowanie jest genialne: pocięcie obrazu pozwala zapamiętać je w różnych formatach i z różną kompresją, a następnie prawidłowo złożyć w całość dzięki zapisaniu informacji w tabeli HTML, którą Painter 5.5 sam wygeneruje. I tak pole z napisem w tle można zapisać jako 4-bitowy slice w formacie GIF. Z każdego segmentu można prowadzić niezależną nawigację (indywidualne linki), każdy segment może też być sterowany skryptem Javy do tworzenie atrakcyjnego efektu rollover, polegającego na zmianie grafiki w danym segmencie przy umieszczeniu na nim kursora myszy i/lub kliknięciu. Segment, który może być także wielowarstwowy, można zapisać w formacie QuickTime, Video for Windows oraz jako animowany GIF.

Z segmentów można konstruować wielostanowe, np. 3-stanowe przyciski sterujące nawigacją po stronie WWW. Do nadania atrybutu rollover nie musimy znać pisania skryptów Javy. Wtyczka Image Slicer Paintera sama "napisze" skrypt, pozostaje tylko włączyć go do kodu HTML naszej strony.

Edytowalne napisy na grafikach są możliwe dzięki implementacji wtyczki Dynamic Text Plug-in. Niezależnie od grafiki, na której kładziemy napis, można z nim zrobić niemal wszystko: pełną edycję ze zmianami wszelkich atrybutów tekstu i czcionek (Adobe Type 1 i Microsoft True Type), rozciąganie, skalowanie, zmianę przezroczystości (opacity) oraz wszystkie dostępne efekty do grafik.

Możesz, Czytelniku, uaktualnić (i to po promocyjnej cenie) podarowany Ci przez nas i firmę MetaCreations program Painter 3. Warto to zrobić, jeśli jesteś zawodowcem i/lub zajmujesz się projektowaniem grafiki stron WWW.