Painter - malarz jak się patrzy
-
- Lech Zdanowicz,
- 01.05.1999
Painter to aplikacja, która jako jedna z nielicznych wypełnia lukę pomiędzy grafiką wektorową a naturalnymi technikami malarskimi.
Painter to aplikacja, która jako jedna z nielicznych wypełnia lukę pomiędzy grafiką wektorową a naturalnymi technikami malarskimi.
Kontynuując słynną już w PC World tradycję zamieszczania na dołączanych do pisma płytach CD atrakcyjnych programów w pełnych wersjach, prezentujemy dziś program Painter 3. Ta oryginalna aplikacja (jeszcze firmy Fractal Design), jest stale rozwijana i uważana niemal za arcydzieło wśród programów malarskich. Dziś o jej należną sławę dba firma MetaCreations, która powstała w wyniku fuzji korporacji Fractal Design oraz znanej z nietuzinkowych a nawet awangardowych aplikacji graficznych firmy MetaTools. Jest to aplikacja, która jako jedna z nielicznych wypełnia lukę pomiędzy grafiką wektorową a naturalnymi technikami malarskimi.

Interfejs użytkownika oparty na dobrym wzorcu Dabblera jest prosty w obsłudze, co nie oznacza łatwości w stworzeniu pierwszego pop-artu. Tylko trzy opcje górnego menu: File/Edit oraz Help zawierają rozwijane listy ze znanymi, standardowymi sub-opcjami. Pozostałe tj. Effects, Canvas, Tools i Window to razem skarbnica narzędzi do uprawiania sztuki przez duże "S". To opcje, które pozwalają realizować nie tylko najśmielsze, szokujące w wyrazie i technice wizje artysty, ale także gwarantują dokładność szczegółów i subtelność wykonania.

Jednym z najatrakcyjniejszych narzędzi są tzw. ruchome warstwy (floaters). Po selekcji obszaru lub napisu i kliknięciu wewnątrz nich, utworzony zostaje (w oddzielnej warstwie) floater, z którym można robić wszystko bez ruszania obrazu. Jest to możliwe dzięki bogatym opcjom maskowania. Floatery pływają powyżej warstwy tła w 24-bitowej - i oczywiście zawsze widocznej - warstwie koloru - i mają niewidoczną 8-bitowa warstwę maski koloru. Przy zapisie obrazu do formatu RIF wszystkie floatery zostają zachowane i można dalej modyfikować ich parametry. A co powiecie na opcję Image Hose, która pozwala natrysnąć jedną bitmapę na drugą!? Mając zapisany w tzw. pliku Nozzle zestaw bitmap z np. różnymi drzewami, można nałoży na pejzaż jedne drzewa na drugie lub obok i... las gotowy!
