Pakiet biurowy na Mac - problem, czy jedyny wybór?

Każdy kto posiada komputer ze stajni Apple, musi wybrać najbardziej odpowiedni pakiet biurowy. Tutaj zaczynają się schodki, czy iść z duchem czasu i pozostać wierny gigantowi z Cupertino, czy przede wszystkim liczyć na kompatybilność z dokumentami stworzonymi na systemie od Microsoftu.

Wybrane zrzuty ekranu

Po szybkiej odpowiedzi na powyższe pytania powinniśmy się zastanowić co dla nas jest najważniejsze, nie ma co ukrywać, że większość firm pracujących na komputerach z systemem od Microsoft’u również pracuję na ich pakiecie biurowym czyli Microsoft Office.

Jeśli współpracujemy dużo z osobami, które pracują na Office to na prawdę najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie pakietu Office dla Mac. Szczerze mówiąc Microsoft jest "prawie" monopolistą na rynku jeśli chodzi o pakiety biurowe. Korzystając z darmowego Open Office, czy Apple’owego iWork często napotkamy się z problemami w wyświetlaniu plików sporządzonych na systemie Windows w programach Office.

Zobacz również:

  • Gdzie kupić nowego iPhone 13? Sprawdzamy oferty popularnych sklepów [2.12.2021]
  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone, MacBook, Watch [2.12.2021]

Interfejs całego pakietu Office sporo się zmienił, wszystkie opcje mamy dostępne we wstążce - przewijanym menu. Rozwiązanie to bardzo mi się podoba i jeśli chodzi o funkcjonalność to biję na głowę inne pakiety.

Najbardziej powszechny jest edytor tekstu Word, od bardzo dawna a nawet teraz Panie w urzędach wciąż pracują na Word’ie 97 :)

Pierwsze co rzuca się w oczy to ogromna ilość szablonów dokumentów, kilkoma kliknięciami możemy stworzyć szybkie Menu dla naszego Bistro, lub błyskawicznie zrobić ulotki reklamujące. Wydaje mi się, że używanie szablonów przez małe firmy będzie fajną i tanią alternatywą dla płacenia na prawdę sporych pieniędzy drukarniom za projekty.

Od dawna czekałem na dodanie funkcji trybu pełnoekranowego - wszystkie niepotrzebne opcje są ukrywane, obszar roboczy jest powiększony dzięki czemu możemy bardziej skupić się na "tworzeniu".

W nowym Word'ie dostaliśmy również pisanie dokumentu przez kilku autorów, synchronizowane za pomocą usługi Windows Live Skydrive.

W następnym artykule opiszę pozostałe programy z pakietu Office. Natomiast teraz należy dodać informację dla osób zastanawiających się nad kupnem Office dla MAC.

Czy warto?

Na pewno tak, używając pakietu od Microsoftu mamy pewność, że dokumenty stworzone przez naszych znajomych na systemie operacyjnym Windows będą dokładnie tak samo wyglądały na naszych Mac'ach. Jedyne co nie motywuje do kupna to cena, za podstawowy pakiet bez Outlooka będzie trzeba zapłacić 399 zł, natomiast za wersję dla użytkowników domowych i małych firm jest to już wydatek 899 zł - co nie jest motywujące. Dla przykładu cały pakiet iWork kosztuje 300 zł kupiony w pudełku, lub niespełna 50 Euro w Mac App Store.