Pakują więcej

Firmy Maxtor i Quantum zapowiadają kolejne modele dysków twardych. Nowe urządzenia mają być tańsze, cichsze i oczywiście bardziej wydajne od poprzednich.

Maxtor i Quantum zapowiadają na wiosnę br. rozpoczęcie sprzedaży nowych modeli dysków twardych, mogących pomieścić 10-15 GB na jednym talerzu. Już w kwietniu na rynku pojawią się dyski Maxtora serii - DiamondMax o pojemności 60 GB. "Twardziele" te mają kosztować 329 USD. Dyski posiadają bufor 2 MB i działają z prędkością 5400 obrotów/min - rzecznik firmy twierdzi jednak, że urządzenia te wydajnością nie ustępują dyskom 7200 obr./min. Osiągnięte jest to przez gęstsze o 50% upakowanie danych. Firma zaoferuje także linię nieco tańszych produktów. Będą to dyski DiamondMax VL30 o pojemności 30 GB (w cenie 169 USD), 20,5 GB, 15,4 GB z buforem 512 KB. Wszystkie nowe dyski Maxtora wykonane są w technologii Silent Store, redukującą znacząco głośność ich pracy.

Nowe dyski firmy Quantum pracują z prędkością 4400 obr./min, co znacznie wycisza ich pracę. Dzięki gęstemu upakowaniu danych na talerzu ich wydajność jest również porównywalna z szybszymi urządzeniami. Nowa linia Fireball przeznaczona jest dla rynku nieco tańszych komputerów, użytkowników Internetu czy edytorów tekstu. Quantum oferować będzie modele o pojemności: 30 GB, 20,4 GB, 15 GB i 7,5 GB. Wszystkie posiadają bufor 512 KB i będą sprzedawane od czerwca br.