Pal go sześć!

Wystarczy kilka kliknięć, a po chwili można wyjąć z napędu gotową płytę - tak mówi teoria. W praktyce jest zazwyczaj inaczej. Z tego względu postanowiliśmy gruntownie przetestować sześć software'owych wypalaczy.


Wystarczy kilka kliknięć, a po chwili można wyjąć z napędu gotową płytę - tak mówi teoria. W praktyce jest zazwyczaj inaczej. Z tego względu postanowiliśmy gruntownie przetestować sześć software'owych wypalaczy.

Nagrywa i kopiuje, co tylko zechcesz... - czytasz w witrynach producentów i na opakowaniach najnowszych programów nagrywających. Chcąc sprawdzić, czy te i podobne stwierdzenia nie są tylko elementem strategii marketingu, przetestowaliśmy sześć najbardziej popularnych aplikacji do nagrywania. Wybrane z nich zamieszczamy w postaci wersji demonstracyjnych na dołączonej płycie. Podczas doboru kandydatów, którzy mieli się zmierzyć w teście, zwracaliśmy uwagę na to, aby aplikacje nadawały się do nagrywania wszelkiego rodzaju płyt - począwszy od tradycyjnych krążków CD z danymi, przez kopie w trybie 1:1, a skończywszy na rzadko stosowanych formatach-egzotykach. Istotne kryterium wyboru stanowiła liczba obsługiwanych formatów do nagrywania płyt z danymi. Wszystkie testowane programy potrafią kopiować krążki w trybie 1:1, a także kompilować płyty z danymi z katalogów i plików podanych przez użytkownika. Jednak ten, kto stosuje wyszukane formaty, np. CD-Extra, Hybrid CD czy płyta startowa, szybko odróżni ziarno od plew. Jeśli straciłeś orientację w gąszczu formatów, przeczytaj ramkę "Fachowa chińszczyzna - nagrywanie". Fachowe pojęcia, które zostały objaśnione w ramce, zaznaczamy w artykule kursywą.

Znacznie trudniej rozstrzygnąć, czy program nagrywający potrafi sporządzać duplikaty gier i płyt audio zabezpieczonych przed kopiowaniem. Oprócz oprogramowania istotną rolę odgrywają w tej kwestii nagrywarka i jej sterownik. Testy wszystkich aplikacji przeprowadziliśmy w środowisku Windows 98, używając napędu A-Open CRW 4048. Wybór modelu został podyktowany dużą uniwersalnością nagrywarki, która obsługuje wyjątkowo wiele funkcji.

CDR-Win 5.05.001

CDR-Win nie ma dopracowanego interfejsu, co może dezorientować i onieśmielać początkujących użytkowników.

CDR-Win nie ma dopracowanego interfejsu, co może dezorientować i onieśmielać początkujących użytkowników.

Płyty z danymi. Pierwsze wersje programu CDR-Win przygotowano przede wszystkim z myślą o kopiowaniu płyt w trybie 1:1. Z czasem bardzo znacznie rozszerzono funkcjonalność aplikacji. Aktualne wersje obsługują wszystkie formaty zapisu CD z wyjątkiem formatu UDF. Pod tym względem program spisuje się doskonale, jednak funkcje nagrywania wymagają ulepszeń. Wprawdzie jest możliwość tzw. nadpalania, czyli nagrywania na płycie większej ilości danych niż przewiduje producent, i emulowania wirtualnych napędów na twardym dysku, jednak nie da się zweryfikować, czy kopia jest identyczna z oryginałem. Oprócz tego brakuje funkcji dzielenia dużych plików na kilka czy kilkanaście nośników. Podczas testów udało się nam skopiować niektóre, lecz nie wszystkie zabezpieczone płyty.

Płyty z materiałem audio i wideo. Funkcjonalność jak wyżej. Użytkownik może tworzyć kompilacje płyt za pomocą przeciągania. Można konwertować pliki MP3 na format WAV, jednak tylko w przypadku plików o stałym strumieniu danych. Zdarzały się zawieszenia wbudowanego edytora WAV. CDR-Win pozwala tworzyć płyty VCD i SVCD, jednak brakuje edytora menu i rozdziałów.

Łatwość obsługi. Pod tym względem CDR-Win pozostawia wiele do życzenia. Dwanaście miniaturowych, a na dodatek nieopisanych przycisków umieszczonych pod paskiem menu znacznie utrudnia nawigację. Elementy, które mają się znaleźć na nagrywanej płycie, wybierać można tylko pojedynczo lub za pomocą ramki (tworzy się ją, przeciągając myszą). Jest to bardzo niewygodne podczas składania płyty z wielu plików. Aplikacji brak jasnej struktury, więc poszukiwanie określonych funkcji może zająć sporo czasu. Instrukcja obsługi sprawia wrażenie pisanej w pośpiechu. Zawiera liczne błędy i niejasności.

Dodatki. Dołączony edytor etykiet wypadł nader skromnie, zmuszając użytkownika nawet do ręcznego wstukiwania takich parametrów, jak wymiary i usytuowanie etykiety.

Informacje SAD, www.cdrwin.info

Cena 40 euro

Fachowa chińszczyzna - nagrywanie

Buffer underrun protection zabezpieczenie przed opróżnieniem bufora.

CD Extra Płyta zapisana w tym formacie składa się z dwóch sesji (patrz płyta wielosesyjna). Pierwsza sesja zawiera ścieżki audio (w dowolnej liczbie), druga zaś gromadzi dane. W odróżnieniu od płyt w formacie Mixed Mode krążki tego typu mogą być odtworzone w każdym stacjonarnym odtwarzaczu CD.

CD-Text Rozszerzenie pierwotnej specyfikacji płyt CD, które dopuszcza zapisywanie na płycie audio CD dodatkowych informacji tekstowych (maksymalnie 5000 znaków) obok ścieżek dźwiękowych. Informacje te są wyświetlane na przednim panelu odtwarzacza, jeżeli obsługuje wspomniany standard. Odtwarzanie płyt CD-Text jest możliwe we wszystkich odtwarzaczach (nawet jeśli nie obsługują tego standardu).

Hybrid CD Płyta tego typu to płyta wielosesyjna składająca się z sesji ISO 9660 i z sesji HFS. Dzięki temu może być odczytywana w pecetach i w komputerach klasy Apple Macintosh. Platforma Mac odwołuje się samoczynnie do sesji HFS, a pozostałe platformy do sesji ISO 9660.

ISO 9660 Standard określający sposób zapisu płyt CD-R i CD-RW. Dzięki niemu mogą być odczytywane w każdym stacjonarnym odtwarzaczu płyt kompaktowych. ISO 9660 reguluje między innymi maksymalną długość nazw plików i katalogów, a także maksymalną głębokość struktury katalogów.

Joliet Rozszerzenie standardu ISO 9660 zaprojektowane przez Microsoft w celu wiernego odwzorowywania systemu plików stosowanego w środowiskach Windows. Joliet dopuszcza długie nazwy plików (maksymalnie 64 znaki, także spacje) i kodowanie znaków w standardzie Unicode. Głębokość struktury katalogów nie jest ograniczona do ośmiu płaszczyzn, tak jak w przypadku ISO 9660.

Mixed Mode Nieco przestarzały format zapisu płyt CD zawierających dane i muzykę. Krążek jest nagrywany jako płyta wielosesyjna. Dane mieszczą się w pierwszej sesji, a zarazem w pierwszej ścieżce płyty. Druga sesja zawiera jedną lub więcej ścieżkę dźwiękową. Niektóre ze stacjonarnych odtwarzaczy nie radzą sobie z odtwarzaniem krążków tego typu. Z tego względu format Mixed Mode jest wypierany przez CD Extra.

Multisession CD płyta wielosesyjna.

Nadpalanie Wiele programów nagrywających potrafi zmieścić na płycie więcej danych niż przewidział producent nośnika. Czynność ta jest konieczna między innymi do obchodzenia wybranych zabezpieczeń przed kopiowaniem. Znana jest również pod nazwą overburning. Decydując się na nadpalanie, pamiętaj, że może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nośnika, a nawet nagrywarki.

Płyta hybrydowa Hybrid CD.

Płyta wielosesyjna Płyta nagrywana w kilku (co najmniej dwóch) podejściach. Zawiera co najmniej dwa segmenty (sesje). Każdy z nich może mieścić ścieżki dowolnego typu (ścieżki danych lub dźwiękowe).

Overburning nadpalanie.

SVCD (Super-Video-CD) Format stanowiący rozszerzenie VCD. Oferuje znacznie wyższą jakość obrazu. Wykorzystuje kodowanie w standardzie MPEG-2 ze zmiennym strumieniem danych.

UDF System plików UDF (Universal Disc Format) pozwala korzystać z nośników wielokrotnego zapisu (CD-RW) niczym z dyskietki lub z twardego dysku.

VCD (Video-CD) Standard zapisu sekwencji wideo (wizja i fonia) na płytach CD. Kodowanie odbywa się w standardzie MPEG-1 ze stałym strumieniem danych. Umożliwia nagranie maksymalnie 80 minut filmu z dźwiękiem stereo na jednym krążku CD. Słabą stroną standardu jest stosunkowo niska jakość i rozdzielczość obrazu.

Zabezpieczenie przed opróżnieniem bufora Opróżnienie bufora nagrywarki prowadzi do przerwania zapisu, a tym samym do trwałego zniszczenia nagrywanej płyty. Sprzętowe zabezpieczenie sprawia, że laser zapisujący dane zostaje ustawiony dokładnie w tym miejscu nośnika, w którym zostało wstrzymane nagrywanie.