Pal sześć

Teac CD-R56S - nagrywarka oferująca zapis z prędkością 6x oraz odczyt rzędu 24x.

Nowe modele nagrywarek oferują zapis z prędkością 6x oraz odczyt rzędu 24x. Do naszej redakcji trafił napęd Teac CD-R56S (SCSI), który ma takie parametry.

Pierwsze zaskoczenie: Teac nie uznaje płyt wielokrotnego zapisu CD-RW. Obecnie większość nagrywarek to urządzenia CD-R/RW, przy czym zapis RW jest w nich zazwyczaj wolniejszy. Teac natomiast nie tylko nie zapisuje, ale i nie czyta formatu CD-RW! Udało się co prawda odczytać jeden krążek Philipsa, ale drugi (tej samej firmy) nie istniał dla nagrywarki. Naszym zdaniem jest to poważna wada - CD-RW to nie nowinka, lecz powszechnie używany nośnik, od prawie dwóch lat akceptowany przez standardowe odtwarzacze.

Pal sześć
Drugim zaskoczeniem był dołączony program WinOnCD w wersji 3.5, podczas gdy testowana przez nas dwa miesiące temu Yamaha 4416 miała już WinOnCD o numerze 3.6. Jednak Teac i tak nie wykorzystałby nowych funkcji oprogramowania, gdyż nie obsługuje trybu Session at Once dla formatu CD-Extra.

Nagrywarka wypadła dobrze w testach parametrów. Najpierw poddaliśmy ją próbie zapisu danych z pełną prędkością (6x). Płytę z 633 MB danych wypalała ok. 14 minut (z informacji na pudełku wynika, że powinno to trwać 10 minut), zaś 72 minuty audio nagrywały się o minutę krócej. Cały proces przebiegł bez zakłóceń - zapewne jest to zasługą magistrali SCSI i aż 2 MB bufora urządzenia. Ścieżki audio zgraliśmy z ustawieniem maksymalnej szybkości 24x i nie wychwyciliśmy żadnych zniekształceń.

Parametry szybkości odczytu zweryfikowaliśmy programami CD Tach 98 firmy TestaCD Labs oraz CD Certify Pro 2.0 firmy Quarterdeck. CD Tach uznał, że Teac osiąga średnią ważoną szybkość 15,3x, a więc o 2 jednostki więcej od nagrywarki Sony CRX100E (także deklarowane 24x; patrz PCWK 1/99, str. 178). Teac wypadł gorzej tylko w odczycie małych plików, gdzie jego szybkość była na poziomie 10x. Czas dostępu losowego 144 ms był znacznie wyższy niż u Sony, ale w dostępie pełnym 221 ms Teac okazał się dwukrotnie szybszy od konkurenta. Jednak CDC Pro przyznał nagrywarce ocenę ROMark równą 5 - o 1,1 niższą od Sony, głównie za sprawą... gorszego czasu dostępu i transferu danych.

Teac CD-R56S mimo zapisu 6x, stabilnej pracy i szybkiego odczytu nie jest rewelacją. Za tę samą cenę możesz mieć niewiele wolniejszą nagrywarkę Sony z zapisem CD-RW i popularnym interfejsem EIDE.