Pale Moon - Firefox zoptymalizowany dla Windows

Mozilla nie tworzy nowych edycji Firefoxa pod kątem każdego systemu operacyjnego, publikując "powszechne" edycje swojej flagowej rzeglądarki. Pale Moon to projekt, który skupia się na jej optymalizacji dla systemu Windows.

Pale Moon to Firefox, z którego wyrzucono niepotrzebne elementy, a także wyłączono zbędne narzędzia i usługi. Ponieważ twórcy Pale Moon dokonują zmian w samym sercu przeglądarki, czyli jej kodzie źródłowym, pozwala to naprawdę ją podrasować. Według oficjalnej strony projektu, dzięki zmianom działa ona o 25% szybciej niż oryginalny Firefox. Aby użytkownik nie poczuł różnicy, Pale Moon oferuje narzędzie do migracji, dzięki któremu można przenieść z Firefoxa wszystkie zakładki, zapamiętane loginy i hasła. Należy jednak pamiętać, że niektóre wtyczki (te mniej znane) mogą okazać się niekompatybilne.

Pale Moon - Firefox zoptymalizowany dla Windows

Pale Moon rozwijany jest przez cały czas, a najnowsza edycja nosi numer 24.6.0. Niestety, polski interfejs trzeba do niej ściągnąć i uruchomić ręcznie, co jest dość niewygodne. Aby tego dokonać, należy otworzyć Pale Moon, wejść na tą stronę, a następnie kliknąć na "pl.xpi", znajdujące się obok pozycji "Polish". Po pobraniu dodatku trzeba ustawić ręcznie język polski poprzez opcje. W najnowszej wersji przeglądarki udało się wprowadzić kilka poprawek bezpieczeństwa, dodać animowane motywy do skórek (opcja zezwalająca na animacje musi być włączona w ustawieniach), poprawić bugi związane z instalacją wtyczek oraz wykrywaniem Windows 8.1, zmienić serwer synchronizacji i inne. Z naszych stron można pobrać kilka wydań Pale Moon:

- Pale Moon 24.6.0 dla systemów 32-bit

- Pale Moon 24.6.0 dla systemów 64-bit

- Pale Moon Portable 24.6.0 dla systemów 32-bit

- Pale Moon Portable 24.6.0 dla systemów 64-bit