Pale Moon żegna się z Windowsem XP

Pale Moon to - obrazowo przedstawiając aplikację - taki Firefox, z którego wyrzucono niepotrzebne elementy, a także wyłączono zbędne narzędzia i usługi. Od najnowszego wydania pozbyto się także "ograniczającego" rozwój przeglądarki wsparcia dla Windows XP.

Decyzję taką zapowiadano od dawna, nie było tylko wiadomo, kiedy wejdzie w życie. Od teraz Pale Moon dedykowany jest systemom od Visty wzwyż - Windows 10 Technical Preview wliczając. Zanim przejdę do wyliczenia innych zmian w nowej edycji, mała prezentacja dla osób, które nie zetknęły się wcześniej z tym programem. Został on stworzony na bazie silnika Firefoxa, jednak zoptymalizowany został jego kod źródłowy, dzięki czemu może poszczycić się szybszym o prawie 30% działaniem niż pierwowzór. Jeśli ktoś decyduje się na przejście z Firefoxa, zadanie ułatwi mu opcja przeniesienia wszystkich wtyczek oraz zakładek do Pale Moon. Należy jednak zauważyć, że mniej popularne dodatki mogą nie być kompatybilne.

Pale Moon żegna się z Windowsem XP

Pale Moon w wydaniu 25.0 to zmiana GUID (Globally Unique Identifier) przeglądarki - nowe to {8de7fcbb-c55c-4fbe-bfc5-fc555c87dbc4}. Umożliwiono instalację rozszerzeń obsługujących zarówno Pale Moon GUID, jak i Firefox GUID, a także ustawiono domyślnie wyłączony tryb kompatybilności z Firefoxem. Niestety, może to powodować blokowanie niektórych stron. Kolejna nowość to alternatywny sposób synchronizacji na nowym serwerze. Ze względu na wymienione wcześniej zmiany osoby, które miały swoje konta Pale Moon, muszą stworzyć je na nowo. Jak jednak zapewniają twórcy, wszelkie niedogodności zostaną usunięte w kolejnej edycji. A gdzie pobrać przeglądarkę? Wystarczy kliknąć w któryś z poniższych linków.

- Pale Moon 25.0.0 dla systemów 32-bit

- Pale Moon 25.0.0 dla systemów 64-bit

- Pale Moon Portable 25.0.0 dla systemów 32-bit

- Pale Moon Portable 25.0.0 dla systemów 64-bit