Palec zamiast PIN

MC959ID to nowy telefon komórkowy firmy Sagem, który identyfikuje użytkownika na podstawie wzoru jego linii papilarnych.

Firma Sagem zaprezentowała, jak twierdzi, najbezpieczniejszy na świecie telefon komórkowy, mający zabezpieczenia uniemożliwiające używanie aparatu przez niepowołane osoby. Sagem MC959ID wyposażono w system identyfikacji użytkownika na podstawie jego linii papilarnych. Telefon z tyłu obudowy ma specjalną płytkę, do której przykłada palec osoba chcąca uruchomić aparat. Producent zaleca wstępne zakodowanie odcisku linii papilarnych przynajmniej dwóch różnych "palców" - w razie skaleczenia czy oparzenia jednego z nich, wciąż będzie możliwy dostęp do aparatu. W pamięci MC959ID można przechowywać do 5 różnych wzorów linii papilarnych, dzięki czemu do korzystania z telefonu może być upoważniona więcej niż jedna osoba.

Sagem twierdzi, iż tego typu system weryfikacji tożsamości może w przyszłości ułatwić przeprowadzanie transakcji bankowych czy dokonywanie zakupów online oraz korzystanie z innych mających wkrótce się pojawić usług "bezprzewodowych". W salonach sprzedaży nowy aparat Sagem będzie dostępny już za 5 miesięcy.