"Palestyńska intifada" nie na Facebooku

Facebook usunął palestyńską stronę nawołującą do podjęcia walki zbrojnej z Izraelem. Profil zebrał wcześniej ponad 350 tysięcy zwolenników.

Strona "Third Palestinian Intifada" wzywała Palestyńczyków, by przejęli ulice po piątkowych modłach 15 maja 2011 r. i rozpoczęli powstanie. Jedna z wiadomości mówiła m.in. że Sądny Dzień odbędzie się wtedy, kiedy muzułmanie zamordują wszystkich żydów.

Andrew Noyes z Facebooka powiedział agencji AP, że palestyńska strona była z początku pokojową demonstracją. Pomimo użyciu słowa "intifada" (arab. bunt, powstanie) nie było powodów do jej zamknięcia.

Strona rozwijała się i zgromadziła ponad 350 tysięcy osób. Coraz częściej żądała również "krwawego odwetu" za winy Izraela. Jedno z profilowych zdjęć ukazywało dziecko zmarłe podczas akcji izraelskiego wojska.

Po protestach Joela Edelsteina, izraelskiego ministra ds. diaspory i informacji, strona "trzeciej intifady" została usunięta.

Izrael podziękował Facebookowi za szybką reakcję i wyraził nadzieję, że portal zostanie oczyszczony z podobnych witryn.

Facebook stawia sobie za cel ochronę wolności słowa, ale też sprzeciw wobec tzw. mowy nienawiści. W świecie skrajnych poglądów i emocji nie jest to łatwe zadanie.