Paleta fotoamatora

Microsoft Digital Image Pro to najbardziej rozbudowany program z serii Picture It!, przygotowanej z myślą o entuzjastach cyfrowej fotografii. Produkt łączy zaawansowane możliwości z bardzo prostą obsługą.

Microsoft Digital Image Pro to najbardziej rozbudowany program z serii Picture It!, przygotowanej z myślą o entuzjastach cyfrowej fotografii. Produkt łączy zaawansowane możliwości z bardzo prostą obsługą.

Aplikacja pozwala na korekcję takich elementów fotografii, jak efekt czerwonych oczu, parametry ekspozycji, zabrudzenia czy ostrość oraz na kolorowanie czarno-białych fotografii. Ma oddzielny moduł do usuwania zmarszczek ze zdjęć portretowych. Dodawać można efekty specjalne (zniekształcenia, filtry, rozmycia), obsługiwane są wtyczki z Adobe Photoshop. Narzędzie Mini Lab przeznaczone jest do wsadowej obróbki całych serii fotografii, które można np. obrócić, poprawić kolorystykę itp. Poza tym program zawiera pokaźną (3 tysiące elementów) bibliotekę gotowych projektów, takich jak kalendarze, wizytówki, okładki do płyt, identyfikatory itp.

Paleta fotoamatora

Digital Image Pro świetnie nadaje się do tworzenia efektownych ramek do zdjęć.

Obsługa Digital Image Pro jest banalnie prosta. Umożliwia pracę właściwie od zaraz. Aby zorientować się, o co chodzi w programie, można obejrzeć jeden z filmów instruktażowych, zapoznać się z doskonale opracowanym systemem pomocy lub przestudiować ponad 200-stronicową instrukcję obsługi. Książka zawiera nie tylko podstawy obsługi aplikacji, lecz także dobrze napisany podręcznik fotografii ilustrowany przykładami.

Każdą czynność (np. wykadrowanie zdjęcia) wykonuje się w kilku etapach, prostych i dodatkowo opisanych. Bardzo przypomina to wszechobecne systemowe kreatory. Tworzenie projektów zawierających tekst czy kilka dodatkowych elementów (np. wyciętego fragmentu z innej fotografii) jest maksymalnie uproszczone dzięki cały czas widocznym na ekranie paskom: jeden zawiera miniaturki wszystkich używanych obiektów, a oraz drugi przedstawia wszystkie wczytane projekty. Cały czas jest na ekranie suwak umożliwiający przybliżanie i oddalanie projektu, nad którym właśnie pracujemy. Przeglądanie zdjęć z dysku jest również dobrze zorganizowane, na bieżąco generowane są miniaturki, których wielkość płynnie ustawia się dzięki suwakowi. Bezpośrednio z okna przeglądania można kopiować, duplikować, zmieniać nazwy, przenosić grupy plików, a także je obracać.

Program do poprawnego działania wymaga Internet Explorera w wersji szóstej i wymusza jego instalację. Jak większość nowych aplikacji firmy Microsoft, jest dobrze zintegrowany z siecią WWW. Pozwala umieszczać projekty na stronie WWW, wysyłać pocztą elektroniczną czy zapisywać w rozmiarach i kompresji odpowiedniej do szybkości łącza internetowego.

Niektóre funkcje są bardzo przydatne, np. symulacja lampy błyskowej (dzięki której można sztucznie doświetlić zdjęcie), możliwość dokładnego wycinania elementów fotografii (łatwo robić efektowne fotomontaże) czy dodawanie różnych ramek do zdjęć. Mało jest narzędzi do swobodnego malowania, ale te, które są, przygotowano starannie, np. rozpylacz obrazków dysponuje pokaźną kolekcją gotowych stempli. Dobrze rozwiązano współpracę z aparatami cyfrowymi, skanerami i drukarkami (index-printy, naklejki, kilka obrazków na jednej stronie). Aplikacja obsługuje wiele formatów graficznych, również wektorowych. Ciekawostką jest moduł odpowiedzialny za tworzenie prostych animacji.

Digital Image Pro nie jest klasycznym programem do edycji fotografii, ale dzięki obsłudze wielu obiektów w jednym projekcie, możliwości wstawiania kształtów (takich jak strzałki, komiksowe "dymki", serca), dość rozbudowanej obsłudze czcionek (dopasowanie tekstu do krzywej, cienie, nakładanie tekstur) oraz linijkom nieźle sprawdza się w prostych projektach, takich jak plakaty czy okładki na płyty CD. Brakuje mu jednak niektórych potrzebnych narzędzi, dostępnych w klasycznych programach do edycji grafiki rastrowej. Brak możliwości łączenia kilku zdjęć w panoramę, bardziej wszechstronnej korekcji barw, kilku dodatkowych narzędzi malarskich i ulepszonej możliwości swobodnego rysowania (ta, która jest, działa z dużym opóźnieniem), tworzenia masek, oglądania informacji EXIF (zapisywanych przez aparat cyfrowy, zawierających wszystkie parametry wykonania zdjęcia).

Jako całość program robi dobre wrażenie. Jego funkcjonalność wystarczy większości fotoamatorów. Kto potrzebuje większej palety możliwości i lepszej kontroli nad procesem fotoedycji, powinien sięgnąć po trudniejszy w obsłudze Adobe Photoshop Elements lub Jasc Paint Shop Pro.

Informacjehttp://photos.msn.com

Wymagania sprzętowe Windows 98, Me, 2000, XP, procesor 300 Mhz, 64MB RAM, 250 MB HDD, CD-ROM 4x, karta i monitor zgodne z SVGA

Cena ok. 100 USD, oficjalnie niedostępny w Polsce