Palm OS za Windows CE

Stało się. Jak donosi Gartner sprzedaż palmtopów Pocket PC w III kw. po raz pierwszy w historii była większa niż urządzeń z systemem operacyjnym Palm OS.

Według danych firmy analitycznej w III kw. łącznie na rynek trafiło 2,8 miliona urządzeń PDA - w tym 1,375 mln z systemem Windows CE ; 0,85 mln z Palm OS ; 0,565 mln z systemem RIM oraz 24,5 tys. z Linuksem. Nabywców znalazło także ok. 42,6 tys. PDA działających pod kontrolą innych systemów. Rynkowy udział kieszonkowej platformy Microsoftu wzrósł do poziomu 48,1% podczas gdy Palm OS stracił aż 28 punktów procentowych, musząc zadowolić się skromnym 29,8% udziałem w kategorii systemów operacyjnych.

Zdaniem specjalistów firma nie będzie mogła łatwo odwrócić spadkowego trendu. Pewnym pocieszeniem dla zwolenników urządzeń marki Palm jest fakt, że PalmOne pozostał liderem rynku biorąc pod uwagę ranking producentów. W III kw. firma dostarczyła na rynek blisko 749 tys. urządzeń. Po piętach depcze jej HP. Koncern zwiększył sprzedaż o 19,6% wprowadzając na rynek ponad 692 tys. swoich PDA. Znakomicie rodziła sobie również firma Research In Motion oferująca popularne głównie z USA urządzenia BlackBerry. Z danych Gartnera wynika, że w III kw. jej rynkowy udział wzrósł do 19,8% z 4,9% rok wcześniej.


Zobacz również