Palm(a) zwycięstwa

Trwa zła passa Windows CE - większość sprzedawców rezygnuje z rozprowadzania urządzeń wyposażonych w ten system. Prowadzenie obejmuje Palm OS.

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft został pokonany na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń przenośnych. Większość sprzedawców rezygnuje z rozprowadzania urządzeń wyposażonych w Windows CE, bowiem te dostarczane z systemem Palm OS sprzedają się lepiej. Nawet Sony weszła w porozumienie z Palm Computing i zamierza wbudowywać system Palm OS we własne urządzenia. OmniSky rozwija bezprzewodowy dostęp do Internetu za pośrednictwem Palm V, a Nokia planuje wprowadzić Palm OS do swoich telefonów komórkowych. Także inni producenci palmtopów oparli produkty na tym systemie (Handspring TRG).

"Palm oferuje wszystkie niezbędne funkcje. Windows CE pozostaje w tyle" - powiedział David Hayden, analityk z Mobile Insights. Inna firma zajmująca się badaniami rynku, NPD Group, oświadczyła, że do Palm należy już 78% rynku cyfrowych asystentów osobistych (PDA). Udział w rynku urządzeń przenośnych "napędzanych" Windows CE spadł w ciągu ostatniego roku z 22 do 15%.

"System Windows CE, podobnie jak jego większy brat, nie jest stabilny, a ponadto słabo zarządza poborem mocy z baterii, przy tym wcale nie jest intuicyjny. To wystarczy, aby klienci wybrali konkurenta. Jednak Palm OS jest dobry do organizatorów. Jeśli chcesz używać subnotebooka lub korzystać z Internetu, Windows CE jest lepszy" - stwierdził Jill House, analityk z International Data Corporation.

Więcej informacji: www.idg.net