Palm bez Graffiti

Urządzenia PDA z systemem Palm OS nie będą już oferowane z aplikacją do rozpoznawania odręcznego pisma znaną jako Graffiti. Zostanie ona zastąpiona oprogramowaniem Jot, znanym także użytkownikom palmtopów Windows CE i Pocket PC.

Firma Palmsource zawarła umowę licencyjną z producentem tego oprogramowania – amerykańską spółką Communication Intelligence Corp. Zastosowanie nowej aplikacji ma wyeliminować konieczność uczenia się charakterystycznej metody wprowadzania znaków w systemie Palm OS za pomocą rysika. Jot, obsługujący również znaki występujące w językach zachodnioeuropejskich, posiada większe możliwości w zakresie rozpoznawania „odręcznego pisma”. W nowych urządzeniach Palm OS system prawdopodobnie będzie nazywał się Graffiti 2.

Firma Palm nie zadecydowała jeszcze czy Graffiti 2 będzie dostępne jedynie w nowych palmtopach, czy również jako programowe uaktualnienie dla dotychczas oferowanych modeli. Technologia zastosowana w Graffiti była przedmiotem trwającego od kilku lat sporu z firmą Xerox, która oskarżała Palm Inc. o nielegalne wykorzystywanie jej patentów. Zastąpienie tego oprogramowania rozwiązaniem firmy Communication Intelligence ma - zdaniem analityków - zakończyć roszczenia Xeroxa.