Palm kontra CE

W trzy lata po debiucie rynkowym Windows CE coraz więcej firm z branży IT zaczyna rezygnować ze stosowania tego systemu w swoich urządzeniach.

Po tym jak Philips, Everex i Sony zapowiedziały, że zaprzestaną produkcji palmtopów wyposażonych w Windows CE, również Compaq rozważa taką możliwość. Pomimo czynionych przez Microsoft wysiłków mających na celu promocję Windows CE, na rynku komputerów przenośnych dominuje system firmy Palm Computing. Według analiz International Data Corporation, 75% sprzedanych na świecie palmtopów wyposażonych jest właśnie w ten system operacyjny. Palm zawarł ostatnio porozumienie z firmami: Ericsson, Nokia i Motorola, mające na celu wspólne rozwijanie technologii telefonów komórkowych oraz palmtopów oferujących dostęp do Internetu.

Microsoft nie zamierza jednak zaprzestać promowania i rozwijania Windows CE. Firma zapowiedziała, iż niedługo na rynku pojawi się Web Companion - urządzenie wielkości książki, pracujące pod kontrolą Windows CE i umożliwiające dostęp do Internetu. Ma to być tani komputer sieciowy w wydaniu Microsoftu. Będzie on kosztował mniej niż 200 USD, a jego produkcję zapowiedziały już firmy Acer i Thomson. Microsoft wiąże także spore nadzieje z możliwością upowszechnienia się systemu CE w telewizyjnych przystawkach internetowych (set-top-box).

Więcej informacji: www.news.com