Palmtopów coraz mniej

Według wstępnych szacunków firmy Gartner, w III kw. 2003 r. na rynek trafiło 2,51 mln sztuk urządzeń PDA – o 2,4 proc. więcej niż w II kw. br. Jednak w ujęciu rocznym światowa sprzedaż tej klasy urządzeń spadła o 0,2 proc. i maleje już ósmy kwartał z rzędu.

Gartner podaje, że w skali globalnej najwięcej urządzeń dostarczył Palm notując 6,5-proc. wzrost sprzedaży. Drastyczny spadek sprzedaży PDA powstrzymały jedynie bardzo dobre wyniki Hewlett-Packard - producent numer dwa odnotował wzrost w tym segmencie o 98,5-proc.

Sony odnotował spadek o 24,1 proc. w stosunku rocznym i zmniejszył rynkowy udział w III kw. z 13,3 do 10,1 proc. Czwartą pozycję zajmuje Dell, niedawny debiutant w tej kategorii, uzyskując udział 5,5-proc. Kolejne miejsca należą do Research in Motion (RiM) oraz Toshiby. Podczas gdy pierwszy producent odnotował wzrost o 93,7, sprzedaż drugiego spadła 32,4 proc. Ponad 42-proc. sprzedanych urządzeń wyposażonych było w system Windows CE Microsoftu, a 46-proc. w Palm OS.

Analitycy Gartnera wskazują, że na słabe wyniki rynku handheldów wpływa rosnąca popularność telefonów komórkowych z coraz bardziej rozbudowanymi funkcjami klasy PIM, stanowiącymi przecież główne przeznaczenie urządzeń PDA. Nieco odmienne szacunki przedstawiła pod koniec października firma IDC, według której, III kw. charakteryzował się wzrostem globalnej sprzedaży o 1,1 proc.


Zobacz również