Palmtopy Pocket PC

Palmtop za cenę odtwarzacza MP3 z twardym dyskiem? Do niedawna rzecz nie do pomyślenia, a dziś rzeczywistość. Palmtop stał się miniaturą notebooka, tylko niewiele ustępując mu już funkcjonalnością.


Palmtop za cenę odtwarzacza MP3 z twardym dyskiem? Do niedawna rzecz nie do pomyślenia, a dziś rzeczywistość. Palmtop stał się miniaturą notebooka, tylko niewiele ustępując mu już funkcjonalnością.

Nareszcie ceny palmtopów z systemem Pocket PC/Windows Mobile spadają. Do niedawna na takie urządzenie mogli sobie pozwolić nieliczni. Przetestowaliśmy cztery najnowsze modele, których cena nie przekracza 2000 zł. Starsze można kupić jeszcze taniej.

Obraz taniego palmtopa zmienił się radykalnie. To już nie komputer naręczny z monochromatycznym wyświetlaczem i małą pamięcią, to prawdziwe narzędzie pracy, ale i rozrywki. Bluetooth czy nawet obsługa WLAN nie muszą być kojarzone tylko z drogimi urządzeniami, tak samo jak pamięć RAM o pojemności 64 MB. Niemal wszystkie nowe palmtopy wyposażone są w procesor Intel X-Scale PXA255, 263 lub 272 taktowany z częstotliwością nawet 620 MHz. Nowa generacja procesorów to nie tylko wydajność układów, ale i baterii.

Dłuższą pracę na akumulatorze osiągnięto m.in. poprzez możliwość ręcznego lub automatycznego obniżania częstotliwości taktowania. Procesor X-Scale 400 MHz może pracować w trybie 300 MHz, a nawet 200 MHz. I tak gdy palmtop podłączony jest do prądu, uaktywni się tryb Turbo Mode, czyli 400 MHz, a w czasie pracy na baterii komputer naręczny będzie pracować mniej wydajnie. Oczywiście możliwe jest zmuszenie procesora do pracy z najwyższą częstotliwością taktowania nawet podczas działania na akumulatorze, ale wtedy baterie wyczerpują się szybciej. My właśnie w tym trybie przeprowadzaliśmy wszelkie testy.

Procesor został wykonany w technologii 0,18 mikrona, dysponuje dwiema pamięciami cache, po 32 KB każda. Jedna przechowuje dane, druga instrukcje. Szyna pamięci pracuje z częstotliwością 100 MHz. Procesor obsługuje 16- i 32-bitowe układy ROM/Flash/SRAM/ SDRAM/ SMROM.

Do współpracy z zewnętrznymi urządzeniami podłączanymi przez gniazdo Compact Flash lub Secure Digital przygotowano 16-kanałowy kontroler DMA oraz oddzielny kontroler do wyświetlacza LCD. Sam procesor jest niewielki - 17x17 mm - i na płycie głównej podłączany 256 nóżkami do podstawki PBGA.

Dużą nowością w procesorach PXA jest technologia Intel Media Processing, umożliwiająca odtwarzanie muzyki i filmów. To dzięki niej oglądamy wideoklipy bez przeskoków, ze średnią szybkością 25 klatek na sekundę.

Różnice pomiędzy starszym PXA250 a nowym PXA255 są dwie, ale zdecydowane.

Pierwsza to usprawniony system oszczędzania baterii, przedłużający czas pracy palmtopa nawet o 60 procent, druga to zwiększenie taktowania szyny pamięci w układzie do 200 MHz, a tym samym poprawienie wydajności. Specjalnie do niewielkich urządzeń, takich jak telefony komórkowe, Intel opracował serię procesorów PXA26x. Z tym układem pracuje m.in. Era MDA 2 - palmtop z telefonem komórkowym.

PXA26x jest mniejszy od PXA255 (13x13 mm), mimo że to układ ze zintegrowaną pamięcią, i opiera się na PXA250, dysponując kilkoma dodatkowymi funkcjami. Jedną z nich jest synchroniczny port szeregowy do obsługi sieci oraz dźwięku. Poszczególne wersje serii 26x różnią się od siebie. PXA261 ma zintegrowane 16 MB pamięci, 16-bitową szynę pamięci wewnętrznej i 32-bitową szynę do pamięci zewnętrznej, PXA262 to dodatkowe 16 MB. Natomiast PXA263 (32 MB) od pozostałych procesorów różni się 32-bitowymi szynami do pamięci wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki takiej mnogości rozwiązań producent telefonu czy palmtopa znajdzie najodpowiedniejszy układ do swojego urządzenia. Komputery naręczne, choć różniące się nieznacznie obudowami i dołączonym oprogramowaniem, miały właściwie identyczny interfejs użytkownika. To zalecenia Microsoftu powodują, że producenci palmtopów mogą tylko w znikomym stopniu zmieniać wygląd systemu operacyjnego. W przypadku Palm OS jest inaczej - do tego stopnia, że po interfejsie użytkownika można poznać, z jakim palmtopem ma się do czynienia.

Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 720

Informacje: Fujitsu-Siemens,http://www.fujitsu-siemens.com.pl , tel. (22) 5774700

Cena: 2600 zł

Palmtopy Pocket PC
Najnowszy Pocket LOOX 720 ma ekran VGA. Już pierwsze spojrzenie na wyświetlacz pokazuje różnicę dzielącą komputery naręczne nowej generacji od reszty stawki. Obraz jest po prostu fenomenalnej jakości. Nareszcie na ekranie mieści się więcej tekstu, co najbardziej przydaje się podczas oglądania stron internetowych. Funkcja obracania zawartości ekranu o 90 stopni. Pocket LOOX 720 wyposażono w aparat cyfrowy z matrycą 1,3 Mp. Nadal nie jest to oczywiście klasyczna cyfrówka, ale jak na dodatek do palmtopa spisuje się znakomicie.

Przy użyciu Pocket LOOX 720 nakręcić można również film, a całość zapisana zostanie w 128 MB pamięci palmtopa lub na kartach SD albo CF. Warto podkreślić, że wykorzystanie dwóch czytników kart nie spowodowało zwiększenia gabarytów komputera naręcznego. Zwiększenie pojemności pamięci może odbyć się w jeszcze jeden sposób - poprzez podłączenie dysku USB. Ponieważ LOOX 720 dysponuje portem USB w wersji HOST, obsługuje urządzenie na USB, takie jak dysk czy odtwarzacz MP3.

Pocket LOOX 720 może się łączyć z innymi urządzeniami poprzez Bluetooth, port IrDA lub WLAN. To WLAN jest najlepszym rozwiązaniem do przeglądania zasobów Internetu na palmtopie. Oczywiście do tego celu da się wykorzystać telefon komórkowy z Blue-tooth. W Pocket LOOX zastosowano nowy procesor Intela PXA272 z technologią WMMX z częstotliwością 520 MHz. Pocket LOOX 720 to obecnie najlepszy palmtop na rynku, z wyposażeniem, którego pozazdrościć mogą absolutnie wszyscy producenci.

Procesor: PXA-272 510 MHz

Pamięć RAM: 128 MB

Czytniki kart: Compact Flash, Secure Digital

Interfejsy bezprzewodowe: IrDA, Bluetooth, WLAN

Asus MyPal 620BT

Informacje: Scientific,http://www.scientific.com.pl , tel. (22) 6448558

Cena: 1550 zł

Palmtopy Pocket PC
W historii naszych testów jedynie Dell Axim X5 pracował dłużej na baterii - 328 minut to wynik bardzo dobry. Asus zawdzięcza go pojemnej baterii oraz procesorowi PXA255. Podczas testów wydajności wyniki Asusa były najlepsze, a w połączeniu ze wspomnianym testem baterii - rekordowe. Najwyraźniej twórcy palmtopów wzorowali się na notebookach Asusa, które w naszych zestawieniach bardzo często uzyskują najlepsze rezultaty pod względem długości pracy na baterii. W MyPal 620BT wbudowano moduł Bluetooth, ale można zamówić tańszą wersję bez niego.

Dostarczony do naszej redakcji palmtop miał port na karty pamięci Compact Flash. Choć CF wychodzi już z użycia, to nadal większość urządzeń zewnętrznych, takich jak GPS, podłącza się właśnie przez niego. Niestety, klapka osłaniająca nie jest stabilna, co czuje się, trzymając palmtop w ręku. MyPal 620BT nie jest mały z powodu umieszczonego na dole głośnika. Niestety, nie oferuje dźwięku dobrej jakości, a tylko to mogłoby usprawiedliwić projektantów urządzenia. W pudełku z palmtopem znajduje się podstawka HotSync, brak jednak futerału. Tak jak w przypadku notebooków, do komputerów naręcznych Asusa dołączono solidny pakiet oprogramowania na płycie CD. Asus MyPal 620BT jest wydajnym i pracującym długo na bateriach palmtopem, więc jego cenę - 1550 zł - trzeba uznać za niewygórowaną. Szkoda, że projektanci nie popracowali dłużej nad wyglądem tego komputera naręcznego.

Procesor: PXA-255 400 MHz

Pamięć RAM: 64 MB

Czytniki kart: Compact Flash

Interfejsy bezprzewodowe: IrDA, Bluetooth

HP iPAQ 1940

Informacje: HP,http://www.hp.com.pl , tel. 801522622

Cena: 1555 zł

Palmtopy Pocket PC
Model 1940 wyposażono w 64 MB RAM-u i moduł Blue-tooth, którego wielu osobom tak bardzo brakowało w 1910, czyli w poprzednim iPAQ-u z serii 19xx.

IPAQ 1940 to pierwszy palmtop HP z nowym procesorem firmy Samsung. Choć jest taktowany z częstotliwością 266 MHz, wydajność całego palmtopa często była wyższa niż Della Axima X5 (z systemem Pocket PC 2002) z procesorem 400 MHz. Procesor i nowy system operacyjny Windows Mobile spisują się na tyle dobrze, że bez problemów na iPAQ 1940 obejrzysz film w formacie DivX. W porównaniu z modelem 1910, na którym obraz niemiłosiernie się zacinał, to duży postęp. Ekran iPAQ jest bardzo kontrastowy i ostry, trudno jednak pracuje się na nim w jaśniejszych pomieszczeniach, kiedy światło odbija się od wyświetlacza. IPAQ 1940 jest palmtopem niewielkim, ale nie na tyle, żeby utrudniał pracę. To, co było zmorą wersji 1910 - czyli długość pracy na baterii - zostało wreszcie udoskonalone. IPAQ 1940 przy pełnej jasności ekranu pracuje 4 godziny.

Ponieważ jest to produkt tani - kosztuje 1555 zł - ograniczono jego wyposażenie. W pudełku nie znajdziesz więc podstawki HotSync, a jedynie kabel USB. Futerał też będziesz musiał dokupić we własnym zakresie. To obecnie jeden z najtańszych i najmniejszych komputerów naręcznych z modułem Bluetooth. Idealny dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z palmtopem, szczególnie godny polecenia z uwagi na doskonały stosunek wydajności do ceny.

Procesor: Samsung 266 MHz

Pamięć RAM: 64 MB

Czytniki kart: Secure Digital

Interfejsy bezprzewodowe: IrDA, Bluetooth

Mio 168

Informacje: Jamicon,http://www.jamicon.pl , tel. (32) 2503397

Cena: 2595 zł

Palmtopy Pocket PC
A co byś powiedział na palmtop z wbudowanym GPS-em, bez dokupowania specjalnych modułów, a jednocześnie o nieodstraszających rozmiarach? To właśnie Mio 168. GPS zamontowano na tylnej części obudowy. Najważniejsza jest możliwość złożenia go tak, żeby nie wystawał znad komputera naręcznego (palmtop byłoby wówczas niewygodnie nosić, a sama antena mogłaby się urwać). Mio 168 działa pod kontrolą systemu Windows Mobile, który prześcignął Palm OS liczbą zaawansowanych aplikacji, m.in. takich, jak systemy nawigacyjne. Jego 64-megabajtową pamięć można rozszerzyć za pomocą karty SD, tak potrzebnej, gdy instalujesz wszystkie mapy do programów typu TomTom czy AutoMapa. Wraz z palmtopem otrzymasz cały zestaw akcesoriów niezbędnych w samochodzie: uchwyt na komputer naręczny, ładowarkę podłączaną do zapalniczki czy wreszcie dodatkową zewnętrzną antenę.

W palmtopie zamontowano procesor X-Scale 400 MHz, dzięki czemu w wolnych chwilach obejrzysz film, co prawda na małym ekranie. Wykorzystasz go również jako odtwarzacz MP3. Gdy Mio połączysz z komórką, sprawdzisz też pocztę lub przejrzysz serwisy internetowe. Szkoda, że nie wyposażono go w moduł Bluetooth, który by to ułatwił. Olbrzymią zaletą jest bardzo długi czas pracy na baterii, wynoszący 6 godzin. Dzięki temu nawet podczas dłuższej podróży palmtopa nie będzie trzeba podłączać zasilania. Czas pracy da się jeszcze wydłużyć, gdy uaktywnisz oszczędniejsze wykorzystanie procesora. Warunkiem jest niewłączanie modułu GPS.

Procesor: PXA-263 400 MHz

Pamięć RAM: 64 MB

Czytniki kart: Secure Digital

Interfejsy bezprzewodowe: IrDA