Palmtopy z Palm OS

Zebraliśmy te palmtopy z systemem Palm OS, które z pewnością można uznać za wyjątkowe pod względem funkcji czy ceny. O wszystkich mamy dobrą lub bardzo dobrą opinią i wszystkie mieliśmy okazję przetestować. Zdaniem wielu, to właśnie komputery kieszonkowe z Palm OS są najbardziej intuicyjne w obsłudze, mają też najsprawniej działający system rozpoznawania pisma i wyśmienite wyświetlacze. Szkoda tylko, że napisano do nich tak niewiele profesjonalnych programów.


Zebraliśmy te palmtopy z systemem Palm OS, które z pewnością można uznać za wyjątkowe pod względem funkcji czy ceny. O wszystkich mamy dobrą lub bardzo dobrą opinią i wszystkie mieliśmy okazję przetestować. Zdaniem wielu, to właśnie komputery kieszonkowe z Palm OS są najbardziej intuicyjne w obsłudze, mają też najsprawniej działający system rozpoznawania pisma i wyśmienite wyświetlacze. Szkoda tylko, że napisano do nich tak niewiele profesjonalnych programów.

Tungsten T5

Informacje Scientific

http://www.scientific.com.pl

tel. (22) 6448558

Cena 1970 zł

Palmtopy z Palm OS
Palmtopy Tungsten T zawsze odznaczały się wysoką jakością wykonania i ciekawymi rozwiązaniami technicznymi i konstrukcyjnymi. Poprzedni model - T3 (firma PalmOne nie wprowadziła komputera naręcznego oznaczonego symbolem T4) - charakteryzował się m.in. rozsuwaną obudową, która częściowo zasłaniała ekran. Kiedy palmtop był złożony, zajmował mało miejsca, ale i dostępna część ekranu była mniejsza, rozłożony nie mieścił się kieszeni, w zamian oferując cały ekran. Trzeba przyznać, że rozdzielczość 320x480, jaką zapewniał wyświetlacz T3, robiła duże wrażenie. Podobnie jest w modelu T5, w którym zamontowano taki sam ekran. Zmieniono natomiast obudowę, która nie jest już rozsuwana i dlatego Tungsten T5 jest większy od poprzednika. Zamontowano nowy procesor, tylko o 16 MHz szybszy niż w modelu T3, oraz powiększono pamięć RAM do 256 MB, z czego dla użytkownika pozostaje 215 MB. W nowym Tungstenie nadal jest miejsce na moduł Bluetooth. Szkoda, że nie pomyślano o dostępie do coraz popularniejszych sieci bezprzewodowych.

Tungsten T5 wyróżnia się za to nowym systemem Palm OS 5.4 oraz funkcją pracy jako zewnętrzny dysk USB - wystarczy w opcjach uruchomić Drive Mode.

Niestety, model T5, nie oferuje znacząco ciekawszych funkcji, a raczej zaskakuje wielkim podobieństwem do T3. Oczywiście pozostaje bardzo dobrym, godnym polecenia palmtopem z systemem Palm OS.

Procesor PXA-255 416 MHz

Pamięć 215 MB

Wymiary 121x78x15 mm

Waga 146 g

Tungsten C

Informacje Scientific

http://www.scientific.com.pl

tel. (22) 6448558

Cena 2086 zł

Palmtopy z Palm OS
To pierwszy palmtop firmy Palm Inc. z wbudowaną klawiaturą, umieszczoną pod ekranem w tym miejscu, w którym do tej pory znajdowało się pole rozpoznające pisane znaki. Gdy komuś to rozwiązanie nie odpowiada, może skorzystać właśnie z klawiatury. Tradycjonaliści nie zostali pozbawieni możliwości odręcznego pisania, ale dzięki nowemu systemowi Graffiti 2 polem rozpoznającym tekst jest cały ekran. Do Graffiti 2 trzeba się trochę przyzwyczaić, gdyż obsługa różni się od poprzedniego systemu.

Tungsten C to także pierwszy palmtop z Palm OS i procesorem taktowanym z częstotliwością 400 MHz. Wspomniany system zawsze bardzo sprawnie działał nawet w dużo wolniejszych palmtopach, dlatego w wypadku nowego układu pracować będzie bardzo wydajnie. Dzięki tak wydajnemu procesorowi i aplikacji Mmplayer (niestety, musisz ją ściągnąć z Internetu) nareszcie użytkownicy Palmów będą mogli oglądać DivX-owe filmy.

PalmOne Tungsten C przeznaczony jest do zastosowań biznesowych. Potwierdza to zainstalowanie w nim modułu WLAN (801.11b). Łączenie z bezprzewodowymi sieciami jest nieskomplikowane. Z Internetu skorzystać można właśnie poprzez WLAN lub telefon komórkowy połączony z palmtopem przez port IrDa. Do przeglądania stron WWW służy PalmSource Web Browser 2.0, a do sprawdzania poczty elektronicznej aplikacja VersaMail.

Procesor PXA-255 400 MHz

Pamięć 64 MB

Wymiary 122x78x17 mm

Waga 178 g

Zire 72

Informacje Scientific

http://www.scientific.com.pl

tel. (22) 6448558

Cena 1537 zł

Palmtopy z Palm OS
Palmtopy z serii Zire 3x odznaczają się niską ceną, a Zire 7x - ciekawym wyposażeniem za rozsądną cenę. Tak jest również z PalmOne Zire 72. Jego element charakterystyczny to wbudowany aparat cyfrowy z matrycą 1,2 Mp. Robi przyzwoite zdjęcia, na pewno dużo lepsze niż wykonane cyfrówkami w komórkach. Można je dodatkowo poprawić, korzystając z opcji zmiany parametrów, takich jak jasność. Na wykonane zdjęcia nakładać można jeden z trzech efektów: sepia, redukcja kolorów oraz niebieski filtr. Zire 72 posłuży również jako kamera wideo, z której obraz zostanie zapisany na karcie SD.

Do portu SD podłączyć można, oprócz kart pamięci, takie urządzenia, jak karta WLAN. Moduł Bluetooth został wbudowany.

Aby całość działała sprawnie, zdecydowano się na procesor PXA-270 taktowany z częstotliwością 312 MHz. Zire 72 dysponuje 32 MB pamięci RAM, ale użytkownik ma do dyspozycji tylko 24 MB.

Jeżeli do Zire podłączysz słuchawki, to z powodzeniem zastąpi odtwarzacz MP3 i tym samym stanie się prawdziwie multimedialnym palmtopem. Gdyby naszła cię ochota na oglądanie filmów w podróży, Zire 72 również sobie z tym poradzi po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania i skopiowaniu wybranego filmu.

Wraz z palmtopem otrzymasz futerał oraz kabel do połączenia z pecetem.

Procesor PXA-270 312 MHz

Pamięć 32 MB

Wymiary 116x75x17 mm

Waga 136 g

Zire 31

Informacje Scientific

http://www.scientific.com.pl

tel. (22) 6448558

Cena 860 zł

Palmtopy z Palm OS
Obecnie najtańszym palmtopem na rynku jest PalmOne Zire 31. Za 860 zł nabywasz pełnowartościowy komputer naręczny z systemem Palm OS. Wyposażono go w dotykowy ekran o rozdzielczości 160x160 pikseli, 16 MB pamięci RAM, którą rozszerzyć można za pomocą kart SD, oraz procesor ARM 200 MHz. Choć daleko mu do najnowszych konstrukcji, to z powodzeniem nadaje się do obsługi programów. Filmów nie radzimy oglądać na Zire.

W opisywanym modelu zainstalowano takie aplikacje, jak kalendarz menedżerski, książkę adresową czy notatnik. Dane do palmtopa wprowadza się w tradycyjny sposób - kreśląc litery w specjalnym polu umieszczonym pod ekranem.

Zire 31 nie oferuje zaawansowanych technologii bezprzewodowych, takich jak Bluetooth, nie ma wbudowanego telefonu komórkowego, GPS-u i innych gadżetów, ale jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które wykorzystują podstawowe możliwości palmtopa. Ponadto do Zire 31 można wgrać interesujące aplikacje, do kupienia bądź ściągnięcia z Internetu w niewyobrażalnych ilościach. Producent dołącza program wspomagający zarządzanie pieniędzmi, aplikację do odtwarzania plików MP3 (RealOne Player) czy Photos do przeglądania przechowywanych w komputerze naręcznym zdjęć. Warto zwrócić uwagę, że w tak tanim palmtopie zastosowano port SDI0. Kiedy więc zechcesz, Zire stanie się bardziej funkcjonalny.

Procesor ARM 200 MHz

Pamięć 16 MB

Wymiary 112x74x16 mm

Waga 116 g

Garmin iQue 3600

Informacje Excel

http://www.garmin.com.pl

Cena 3800 zł

Palmtopy z Palm OS
Moduły GPS do palmtopów do niedawna były jedynym rozwiązaniem pozwalającym na uruchomienie komputerze naręcznym nawigacji satelitarnej. Sytuację zmieniło pojawienie się na rynku iQue 3600. To palmtop z wbudowanym GPS-em. Umieszczoną z tyłu obudowy antenę wyciąga się w razie potrzeby, a w pozostałym czasie jest schowana i dzięki temu nie przeszkadza w noszeniu komputera.

W iQue 3600 zainstalowano system operacyjny Palm OS, zmodyfikowany na potrzeby nawigacji. Ważnym elementem jest wirtualne pole do wprowadzania znaków, które można wyłączyć, aby nie zajmowało części ekranu. U dołu wyświetlacza cały czas widać okno pokazujące, z ilu satelitów aktualnie korzysta GPS. W systemie zainstalowano aplikację MapSource. Pozwala ona z poziomu palmtopa wyznaczać trasy przejazdu, pomoże też dotrzeć do celu, informując za pomocą symboli graficznych lub głosowo, gdzie należy skręcić bądź jak długo jechać prosto. Oprogramowanie umożliwia zdefiniowanie dróg zamkniętych albo zakorkowanych, żeby te odcinki zostały ominięte podczas jazdy. Do iQue 3600 dokupić można mapę Polski z ponad dwustoma szczegółowymi planami miast. Jest to rozwiązanie konkurencyjne wobec AutoMapy, choć nie oferuje polskiego interfejsu.

Procesor Dragonball 200 MHz

Pamięć 32 MB

Wymiary 127x72x20 mm

Waga# 161 g