Palmtopy znowu w dół

W ubiegłym kwartale sprzedano 1,7 mln palmtopów - podaje IDC. W pierwszej piątce znalazły się kolejno Palm, HP, Acer, Dell oraz Yakumo. Jedyną nadzieją dostawców na utrzymywanie popytu na urządzenia, których sprzedaż maleje z kwartału na kwartał, jest unowocześnianie PDA o nowe funkcje takie jak satelitarny system nawigacji GPS.

W II kw. spadek dostaw palmtopów wyniósł 20,8 proc. w ujęciu rocznym oraz niemal o jedną czwartą w stosunku do I kw. 2005. Zniżkę sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej zanotował lider - Palm (638 tys. sztuk) oraz wicelider HP (321 tys. szt). Odpowiednio o 30,9 oraz 39,3 proc.

Wzrost o ponad 608 proc. zanotował Acer (199 tys. sztuk) który awansował do światowej czołówki - głównie dzięki popytowi na urządzenia ze zintegrowanym systemem GPS. Dell zwiększył sprzedaż o 17,1 proc do 179 tys. sztuk. Nowym graczem w pierwszej piątce stała się niemiecka spółka Yakumo z wynikiem 58 tys.

Symbian górą

Według innej analizy IDC, , na rynku zaawansowanych urządzeń przenośnych będących połączeniem telefonów komórkowych oraz tradycyjnych palmtopów, najpopularniejszym systemem operacyjnym w 2004 roku był Symbian z udziałem 55,9 proc.

To właśnie nowa generacja urządzeń mobilnych stanowi główną przyczynę spadku sprzedaży PDA. W ubiegłym roku sprzedano więcej tych urządzeń z mobilnymi systemami Microsoftu niż platformami Palm OS niegdyś dominującymi na rynku.

Analitycy IDC szacują, że udział rynkowy Symbiana sięgnie 60 proc. w 2009 roku. Udział systemu Windows Mobile w zeszłym roku wyniósł 12,7 proc. Za pięć lat osiągnie 17,3 proc. globalnego rynku. Linux natomiast, który w 2004 roku miał wynik 11,3 proc. Prognoza zakłada, że jego udział sięgnie 17 proc. w 2009 roku.


Zobacz również