Palmy górą

Dziś na podstawie testów porównujemy modele Palm IIIx i V z konkurencją - palmtopami Compaq Aero 2120 i Hewlett-Packard Jornada 420.


Choć urządzenia Palm Pilot i Palm III to trzy z czterech dostępnych na rynku cyfrowych asystentów, 3Com nie spoczywa na laurach. Dwa Palmy, które opisywaliśmy w Aktualnościach w zeszłym miesiącu, pojawiły się w momencie premiery pierwszych kolorowych palmtopów z Windows CE. Dziś na podstawie testów porównujemy modele Palm IIIx i V z konkurencją - palmtopami Compaq Aero 2120 i Hewlett-Packard Jornada 420.

MIEJSCE NA ROZWÓJ

Palmy górą
Palm IIIx, ważący 170 g, z zewnątrz wygląda tak jak Palm III, ale wewnątrz został bardzo wzbogacony. 3Com podwoił pamięć RAM do 4 MB, co zdaniem producenta jest niezbędne do używania aplikacji dla firm i baz danych opartych na WWW. Pamięć, która w starszych Palmach umieszczona była na małej karcie z tyłu, teraz jest zintegrowana z główną płytką elektroniki, co zwalnia gniazdo rozszerzeń. Dzięki temu można korzystać z innych dodatków, np. kart pamięci flash czy pagera. Lecz podobnie jak w Palmie III, tył zabezpieczony jest małymi śrubkami, co nieco utrudnia rozbudowę.

Model IIIx pozwala synchronizować dane zarówno poprzez sieć, jak i przez bezpośrednie lub modemowe połączenie z pecetem (dotychczas synchronizacja przez sieć wymagała bezpłatnej nakładki). Urządzenie pracuje z bateriami typu AAA (minipaluszki), a wyświetlacz LCD z czterema stopniami szarości jest łatwiejszy do odczytania niż ten z Palma III - zarówno w jasnym, jak i ciemnym otoczeniu. Taki sam ekran ma także Palm V - druga propozycja firmy 3Com.

Palm V ma tylko 2 MB RAM, ale działa prawie tak, jak IIIx. Różni się zaś zaokrągloną, chropowatą obudową z aluminium (prawie o połowę cieńszą od tej z poprzednich Palmów) oraz zagłębionymi przyciskami. Ważące jedynie 115 gramów urządzenie ma zdejmowaną pokrywkę ze skóry, którą można przyczepić do dowolnego boku Palma poprzez uchwyty rysika - dzięki temu zadowoleni są i prawo-, i leworęczni użytkownicy.

Palm V wykorzystuje wbudowaną baterię litowo-jonową, która ładuje się w momencie włożenia urządzenia w podstawkę synchronizacyjną. Niestety, kabel zasilacza sieciowego podstawki łączy się z wtyczką portu szeregowego - z tyłu peceta pojawia się kolejny przewód.

SKOMPLIKOWANY KOLOR

Compaq Aero 2120 i HP Jornada 420 to pierwsze palmtopy Windows CE z kolorowymi ekranami z aktywną matrycą. Wyświetlacz Jornady był ładniejszy od prototypowego Aero, po części dzięki specjalnej aplikacji, która dostosowuje podświetlenie w Jornadzie do warunków zewnętrznych. I choć w grach i grafice kolor odgrywa istotną rolę, to przy tak małym ekranie 2,4 x 3,2 cala większość programów biznesowych niewiele z niego skorzysta.

Oba urządzenia ważą znacznie więcej od Palma IIIx, acz Jornada jest nieco lżejsza od 340-gramowego Aero. Kolorowe ekrany szybko wyczerpują litowo-jonowe baterie - naładowanie wystarcza na 10 godzin pracy w obu przypadkach (w przeciwieństwie do miesiąca standardowego użytkowania Palma V). Podstawowe konfiguracje Aero i Jornady mają 8 MB RAM (Windows CE potrzebuje mnóstwa pamięci).

Nowe palmtopy Win CE są lepiej zaprojektowane od poprzedników - mają bardziej ergonomicznie rozmieszczone przyciski i łatwiejszy dostęp do gniazda CompactFlash. Jednak system operacyjny nadal nie ma wygodnej metody zamykania aplikacji i intuicyjnego przełączania się między nimi.

Ekran i waga Jornady dają jej przewagę nad Aero. Lecz na kieszonkowych towarzyszy wciąż bardziej nadają się urządzenia Palm. Przyjrzyj się aplikacjom biurowym do modelu Palm IIIx, który ma duże możliwości rozbudowy, natomiast Palm V przyciągnie Twą uwagę stylowym wyglądem. W obu przypadkach, będziesz miał zapewnioną prostotę obsługi, której tak brakuje palmtopom Windows CE.