Palmy już bezpieczne

Symantec udostępnił testową wersję skanera antywirusowego dla urządzeń, działających pod kontrolą systemu Palm OS.

Symantec zaprezentował testową wersję oprogramowania antywirusowego przeznaczonego dla użytkowników palmtopów. Skaner antywirusowy dla urządzeń Palm można bezpłatnie pobrać z witryny Symanteca. Program wykrywa zarówno wirusy, jak i konie trojańskie. Na razie jednak użytkownicy bezpłatnej wersji testowej nie mogą korzystać z pomocy technicznej firmy. Nie wiadomo również, kiedy będzie dostępna komercyjna wersja oprogramowania.

W ubiegłym miesiącu firma McAffee zaprezentowała konkurencyjny produkt. Musi on być jednak zainstalowany na komputerze PC, a wykrywanie wirusów działa dopiero po zsynchronizowaniu peceta z Palmem. F-Secure przedstawiła z kolei program antywirusowy przeznaczony do urządzeń wykorzystujących system EPOC znany między innymi z urządzeń marki Psion. Oprogramowanie Symanteca może być uruchamiane na tych urządzeniach przenośnych, które wykorzystują system operacyjny PalmOS. Firma opracowuje też podobne aplikacje na inne platformy - Windows CE i EPOC.

Dotychczas wirusy nie sprawiały większego problemu użytkownikom palmtopów. Dopiero ostatnio pojawiły się informacje o rzeczywistych zagrożeniach. W ubiegłym tygodniu odkryto pierwszego konia trojańskiego w tych urządzeniach - Palm.Liberty.A. Jednak - według prognoz ekspertów - sprzęt typu PDA i telefony komórkowe wkrótce staną się celem ataków hakerskich. Dlatego właśnie producenci oprogramowania antywirusowego - Symantec, Network Associates i F-Secure - pracują nad oprogramowaniem antywirusowym dla urządzeń bezprzewodowych. Napisanie dobrego, efektywnego skanera na potrzeby takiego sprzętu jest trudniejszym zadaniem niż stworzenie podobnej aplikacji działającej na zwykłym PC. Wynika to z niewielkiej, w porównaniu z "dużymi" komputerami, pamięci Palma, a także ze znacznie skromniejszej mocy obliczeniowej urządzenia.

Więcej informacji: www.symantec.com


Zobacz również