Palmy pierszeństwa

Minikomputery stają się coraz modniejszym narzędziem do pracy na wyjazdach i podczas podróży. Jednak niełatwo znaleźć urządzenie optymalne do własnych potrzeb. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Ponadto zaprezentujemy test 16 komputerów PDA.


Minikomputery stają się coraz modniejszym narzędziem do pracy na wyjazdach i podczas podróży. Jednak niełatwo znaleźć urządzenie optymalne do własnych potrzeb. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Ponadto zaprezentujemy test 16 komputerów PDA.

Urządzenia typu PDA mają wiele nazw. Przykładowo Palm określa swoje produkty mianem handheldów (czyli mieszczących się w dłoni), zaś Psion mianem organizerów czy menedżerskich notatników. Komputery wyposażone w system Windows CE 3.0 zwą się kieszonkowymi, palmtopami czy też pocket-pc, jeśli są obsługiwane za pomocą sztyftu, a handheldami jeżeli dysponują klawiaturą.

Cechą wspólną wszystkich wspomnianych urządzeń jest ich główny cel i zastosowanie. Mają zapewniać szybki dostęp do takich informacji, jak terminy, adresy i telefony. Stąd wzięła się ogólna nazwa w postaci akronimu PDA (od Personal Digital Assistant). W niniejszym artykule staramy się uprościć nazewnictwo, stosując wyłącznie dwa określenia (palmtop i PDA), aby zaoszczędzić Wam niepotrzebnego galimatiasu w dżungli nazw.

Palma pierwszeństwa?

Urządzenia typu PDA występują w różnych wariantach. Niektóre są wyposażone w klawiaturę, do innych dane wprowadza się za pomocą cienkiego sztyftu. Jedne mają wyświetlacz kolorowy, inne monochromatyczny. Tak wielka różnorodność oferty w znacznym stopniu utrudnia porównanie poszczególnych modeli. Poniżej znajdziesz opis i wyniki testów 16 palmtopów. Szczegółowe oceny w różnych kategoriach zamieszczamy w oddzielnym zestawieniu Top 10. Tabelaryczny przegląd palmtopów dostępnych na polskim rynku zamieszczamy na płycie CD-ROM (katalog \PCWK-TXT).

Bogactwo systemów

Zdecydowana większość palmtopów korzysta z popularnych (w tym sektorze) systemów operacyjnych, takich jak Windows CE Microsoftu, PalmOS firmy Palm czy EPOC firmy Psion. Jednak niektórzy producenci (w sektorze objętym testami są to Siemens i Olivetti Lexikon) stawiają na własne rozwiązania w tym zakresie. Wadą tych systemów jest stosunkowo niewielka oferta aplikacji działających w tych środowiskach.

Dane na wrotkach

Zadaniem palmtopa jest przede wszystkim gromadzenie danych, które przydają się w podróży, na przykład adresy, ważne terminy i obowiązki. Są to przede wszystkim zasoby informacji, które chcesz szybko zsynchronizować z bazą w pececie, gdy powrócisz do domu czy biura. Z tego względu PDA powinien być wyposażony w łatwe w obsłudze oprogramowanie do wymiany danych z komputerem desktopowym. Jeżeli nie są zainstalowane bezpośrednio w PDA, powinny być dostarczone na dodatkowym CD-ROM-ie.

Jakie aplikacje wchodzą w skład standardowego oprogramowania palmtopów? Praktycznie każdy PDA jest wyposażony w notes, kalkulator, menedżer kontaktów i kalendarz. Niektóre modele dysponują skromnymi aplikacjami biurowymi, jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny czy baza danych (w urządzeniach z Windows CE są to zazwyczaj okrojone wersje Worda i Excela).

Przydatne okazują się ponadto programy do ewidencjonowania wydatków finansowych i sporządzania notatek oraz podręczny kalkulator. Pracę w Sieci umożliwiają programy pocztowe, które są wbudowane w większości palmtopów. Przeglądarki internetowe lub WAP-owe są dostarczane wraz z urządzeniem lub można je pobrać z Internetu.

Takie aplikacje jak edytor tekstowy czy arkusz kalkulacyjny mają sens praktycznie tylko w modelach z klawiaturą. Dodatkowe oprogramowanie takie jak gry czy odtwarzacze plików dźwiękowych to miła rozrywka, lecz nie jest konieczne w codziennej pracy menedżera. W przypadku palmtopów z systemem operacyjnym Palm-OS, wyposażonych zazwyczaj tylko w najbardziej istotne aplikacje można sięgnąć do bogatej oferty programów free- i shareware dostępnej w Internecie (na przykład pod adresem www.palmgear.com).

Z PDA do peceta i z powrotem

Na co komu doskonale opracowana i aktualna baza adresów w pececie, skoro nie ma jej w palmtopie, więc nie można korzystać z niej w podróży? A z drugiej strony - po co trzymać bazę danych w PDA, gdy jest zdezaktualizowana i niezgodna z bazą w pececie? Niekiedy możesz się zawieść na rzekomej niezawodności synchronizowania danych między palmtopem i pecetem.

Do wszystkich testowanych urządzeń PDA dołączona była płyta CD-ROM z oprogramowaniem do wprowadzania adresów i terminów kalendarzowych - także z poziomu komputera desktopowego, w którym jest zainstalowany system operacyjny Windows. Jeżeli korzystałeś dotychczas z innego oprogramowania PIM (Personal Information Manager), na przykład Microsoft Outlooka czy Lotus Organizera, przed zakupem upewnij się, czy dostarczone oprogramowanie umożliwia synchronizację danych także z tymi aplikacjami.

Jeśli masz zamiar stosować stację dokującą, zdecydowanie zalecamy wybrać model USB. Jest bowiem znacznie łatwiejszy do zainstalowania od modelu przyłączanego do portu szeregowego. Zaletą stacji dokujących jest to, że pozwalają wygodnie i bezpiecznie przechowywać palmtopa, który nie musi przeszkadzać na biurku, jak ten podłączony zwykłym kablem.

Z prądem i pod prąd

Im mniejszy i lżejszy palmtop, tym mniej zawadza w kieszeni. Pod tym względem zdecydowane pierwszeństwo należy do urządzeń, w których dane wprowadza się za pomocą sztyftu. Za to palmtopy wyposażone w klawiaturę są składane, co zabezpiecza wyświetlacz przed przypadkowymi uszkodzeniami. Jeśli decydujesz się na zakup palmtopa ze sztyftem, wybierz model z frontową klapką zabezpieczającą lub ze specjalnym futerałem.

Żywotność baterii lub akumulatorków nie odgrywa w PDA tak wielkiej roli jak w notebookach. Palmtop jest bowiem uaktywniany zazwyczaj tylko na chwilę, na przykład w celu wpisania adresu albo sprawdzenia terminów w danym dniu. Potem urządzenie zostaje wyłączone na dłuższy czas. Mimo tego lepsze okazują się palmtopy wyposażone w akumulatorki od tych z bateriami.

Tylko gwarancja nie jest przenośna

Wszyscy producenci, których urządzenia poddaliśmy testom, udzielają 12-miesięcznej gwarancji na swoje palmtopy. Jednak niektórzy dealerzy udzielają dłuższego, np. 24-miesięcznego, okresu gwarancyjnego.