Pamięć RAM coraz tańsza

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrost cen pamięci RAM mógł wywołać niepokój. Na szczęście, pod koniec roku ceny zaczęły zmierzać w jednym kierunku - w dół.

Spadające ceny pamięci RAM to dobry znak dla producentów i użytkowników pecetów, nic bowiem tak nie dodaje mocy komputerowi jak dostateczna ilość wolnej pamięci operacyjnej. Firma Kingston Technology, lider na rynku RAM, rozpoczęła wojnę cenową obniżając o 20-23% ceny na swoje moduły, a cena niektórych modułów PC-100 SDRAM zmniejszyła się nawet o 51%. W efekcie Kingston Technology sprzedaje np. 64 MB PC-100 RAM w cenie 95 USD, a 128 MB - 125 USD.

Nie wiadomo czy konkurencja również podobnie zredukuje ceny. Scott Schoenherr z Crucial Technology, oddziału firmy Micron, na wieść o posunięciu Kingston powiedział jedynie: "Bez żartów...".

Obecnie ceny pamięci oferowanej przez Crucial kształtują się na poziomie 94 USD za 64 MB SDRAM (1 USD taniej niż Kingston) oraz 186 USD za 128 MB SDRAM (o 61 USD więcej niż Kingston).

Eksperci z Dataquest Handy w I kwartale przyszłego roku przewidują spadek cen pamięci RAM o ok. 90 centów na 1 Mb. W roku 2000 ceny będą wciąż spadać, w 2002 r. ustabilizują się, a w 2003 "polecą na łeb, na szyję".

Więcej informacji: www.coolinfo.com