Pamięć absolutna

Jeżeli Twój komputer często się zawiesza lub wyjątkowo wolno pracuje, to może oznaczać, że system operacyjny ma zbyt mało pamięci lub jest ona niewłaściwie wykorzystywana. Prezentujemy narzędzia do optymalizacji, zarządzania i defragmentacji RAMu. Wiele z nich potrafi poprawić korzystanie z pliku wymiany oraz znacznie przyspieszyć działanie "pamięciożerynych" programów oraz gier. Dla posiadaczy starszych wersji systemu Windows na pewno istotną sprawą będzie poprawienie stabilności systemu.

Wiele osób uważa, że wystarczy włożyć dużo kości pamięci do komputera i wszystko będzie w porządku. Po jakimś czasie może się jednak okazać, że 512 RAM będzie zajęte przez programy i procesy działające w tle, a wtedy system będzie zmuszony odwoływać się do wirtualnej pamięci, czyli tak naprawdę do dysku twardego. Taka sytuacja znacznie spowolni pracę aplikacji i systemu. Aby temu zapobiec należy przyjrzeć się, co tak naprawdę siedzi w pamięci. Najczęstszą przyczyną problemów są pozostałości po zamkniętych programach - biblioteki i procesy, które nie są do niczego potrzebne. Jeśli potrzebujesz wycisnąć maksimum ze swojego peceta, to najpierw zoptymalizuj pamięć. Dopiero po takiej operacji warto zastanowić się, które podzespoły należy wymienić lub dokupić.

FreeRAM XP Pro

Narzędzie do defragmentacji i czyszczenia pamięci operacyjnej komputera. Aplikacja zużywa niewielkie zasoby ilości pamięci i procesora. Ponadto można ją skonfigurować w taki sposób, aby automatycznie monitorowała użycie RAM i uwalniała potrzebne zasoby.

RamSmash

Program uwalnia zaśmieconą pamięć operacyjną komputera. Kiedy Twój pecet nie ma zbyt wielu kości RAM, to każdy megabajt należy wykorzystać w sposób najbardziej efektywny. Dzięki temu narzędziu komputer samodzielnie będzie kontrolował dostępne zasoby i w razie potrzeby usuwał niepotrzebne procesy i usługi. Zaletą programu jest prostota obsługi - nawet niedoświadczony użytkownik może przy jego pomocy poprawić stabilność działania całego systemu. W czasie rzeczywistym jest aktualizowany wykres przedstawiający ilość wolnej i zajętej pamięci.

BySoft FreeRAM

Bardzo proste narzędzie do odzyskiwania pamięci RAM, która jest źle zarządzana przez system operacyjny lub aplikacje. Dzięki temu wszystkie programy (zwłaszcza wykorzystujące dużą ilość pamięci) powinny pracować szybciej. Program oferuje ręczne lub automatyczne czyszczenie pamięci, definiowanie ile procent pamięci może być wykorzystywane, a ile musi być bezwzględnie wolne. Wyświetlane wykresy ułatwiają szybką orientację w użyciu pamięci, pliku wymiany oraz procesora. W opcjach programu można znaleźć kilka przydatnych ustawień, w tym alarm. Dla użytkowników korzystających ze starszych wersji systemu Windows (95/98/ME) przydatna będzie funkcja zarządzania plikiem wymiany danych, który domyślnie nie jest odpowiednio optymalizowany. Program umożliwia ustalenie klawiszy skrótu, które uruchamiają polecenie czyszczenia pamięci np. [CTRL] + [ALT] + [u]. W czasie trwania operacji usłyszymy wybraną przez siebie melodyjkę lub dźwięk.


Zobacz również