Pamięć flash zamiast dysku twardego w notebooku

SanDisk wprowadził do swojej oferty 32 gigabajtowe napędy flash do notebooków. Oprócz większej niż w tradycyjnych dyskach energooszczędności, napędy flashowe są bardziej odporne na uszkodzenia oraz zapewniają szybszy dostęp do danych. Podstawowym problemem w szybkiej adaptacji tych urządzeń na rynku może być jednak cena.

Sandisk SanDisk SSD Ultra ATA 5000 - pierwsze tego typu urządzenie w ofercie firmy

Sandisk SanDisk SSD Ultra ATA 5000 - pierwsze tego typu urządzenie w ofercie firmy

SanDisk produkuje karty pamięci, odtwarzacze mp3 i inne urządzenia przenośne. Spore doświadczenie w produkcji nośników danych wynika między innymi z zakupu firmy Msystems, która była pionierem w produkcji kluczy USB wyposażonych w pamięć flash. Msystem produkowała także pojemne napędy SSD dla izraelskiego wojska. Według przedstawicieli Sandiska, nowe napędy firmy są między innymi efektem tamtych doświadczeń.

Przedstawiciele Sandiska zapewniają, że z przeprowadzonych testów wynika, iż uruchomienie Windows Vista zainstalowanego na napędzie flash jest o około 40% szybsze niż na zwykłym dysku. Czas pracy baterii wydłużyć ma się o około 10%. Według analityków jednak, koszt notebooka wyposażonego w nowy rodzaj nośnika zwiększy się znacznie, nawet o kilkaset dolarów. Dużym problemem może być też wciąż stosunkowo niewielka pojemność. Obecnie, przeciętny notebook wyposażony jest w 80 gigabajtowy dysk, czyli ponad dwa razy bardziej pojemny niż nowości Sandiska.

Ceny napędów nie są jeszcze znane - wiadomo jednak, że przynajmniej w najbliższym czasie nie będą one oferowane indywidualnym odbiorcom.


Zobacz również