Pamięć holograficzna - kolejne ulepszenia

Idea holograficznego zapisu danych nie jest nowa. I choć kolejne firmy prezentują coraz to doskonalsze metody trójwymiarowego pakowania informacji na nośniku, jeszcze żadnej z nich nie udało się odnieść rynkowego sukcesu.

Japoński National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) stworzył technologię, dzięki której pamięć holograficzna może być wielokrotnie zapisywana i odczytywana. Naukowcy z Instytutu twierdzą, że nośnik wytrzyma nawet 10 tysięcy cykli nagrywania/kasowania!

Na prostokącie o rozmiarach 7,5 x 5 centymetrów można upakować ok. 100 GB danych. Obecnie jedynym sposobem na uzyskanie dodatkowej pojemności jest... powiększenie polimerowej płytki.

Tymczasem zaledwie kilka dni temu izraelska firma Matteris ogłosiła rozpoczęcie prac nad systemem holograficznego zapisu informacji, dzięki któremu na odpowiedniku płyty CD możliwe jest zmieszczenie aż terabajta danych (patrz artykuł: "Terabajt na płycie - przynajmniej w obietnicach").

Niestety, technologia ma pewne braki w porównaniu do rozwiązania AIST - istnieje możliwość wielokrotnego odczytu, natomiast zapis udaje się na razie przeprowadzić tylko raz.