Pamięć optymalna

Po trwających blisko rok pracach twórcy świetnego programu do optymalizacji pamięci – Cacheman – udostępnili jego specjalną wersję do systemów Windows NT/2000/XP/2003.

Nowy program nosi nazwę CachemanXP i jest już dostępny w wersji 1.01 (wkrótce po wydaniu finalnej wersji 1.0 twórcy opublikowali aktualizację z drobnymi poprawkami błędów). CachemanXP z prostej aplikacji do zarządzania pamięcią podręczną przekształcił się w kombajnem optymalizujacy pracę systemu operacyjnego. Do jego zadań należy odzyskiwanie wolnej pamięci RAM, usprawnianie działania bufora twardego dysku i innych urządzeń, archiwizacja ustawień systemowych oraz wyświetlanie obciążenia pamięci operacyjnej i wykorzystania pliku stronicowania. Program umożliwia zmianę około 30 ustawień systemowych. Ma również funkcje typowe dla systemowego Menedżera zadań: wyświetla listę działających procesów i umożliwia ich zamykanie, a dodatkowo zmniejszenie zapotrzebowania wybranego procesu na pamięć operacyjną. W CachemanXP funkcje zostały pogrupowane według przeznaczenia i rozmieszczone na kilku kartach, a najważniejsze z nich znalazły się na pasku narzędzi, co ułatwia obsługę programu.

Jednocześnie twórcy nie zaniechali rozwijania klasycznego Cachemana i pracują teraz nad wersją 6., która będzie przeznaczona przede wszystkim dla użytkowników Windows 95/98//Me.


Zobacz również