Pamięci USB z ekstradodatkami

To coś znacznie więcej niż skromne urządzenia pamięciowe: wiele pamięci typu USB-Stick pełni dodatkowo funkcję odtwarzacza MP3, aparatu cyfrowego, długopisu i wykonuje wiele innych praktycznych funkcji. A wyposażone w wyszukane narzędzia free- lub shareware'owe stają się prawdziwymi czarodziejskimi pałeczkami.


To coś znacznie więcej niż skromne urządzenia pamięciowe: wiele pamięci typu USB-Stick pełni dodatkowo funkcję odtwarzacza MP3, aparatu cyfrowego, długopisu i wykonuje wiele innych praktycznych funkcji. A wyposażone w wyszukane narzędzia free- lub shareware'owe stają się prawdziwymi czarodziejskimi pałeczkami.

Pokaż parę zdjęć z urlopu! Nie dajesz się długo prosić. Niczym czarodziej przemieniasz swój zegarek w pamięć USB-Stick, wtykasz ją w notebook i już możesz zacząć multimedialną prezentację przezroczy. Nie, to żadna sztuczka, gdyż są już pamięci USB-Stick montowane w zegarkach, długopisach, odtwarzaczach MP3 lub aparatach cyfrowych - producenci wykazują tu dużą kreatywność. Większość pamięci USB-Stick pozwala nawet na uruchamianie systemu operacyjnego.

A poza tym po załadowaniu do pamięci paru niewielkich i wybranych programów typu freeware lub shareware można jej użyć nawet do jeszcze poważniejszych zadań: na przykład wysyłania poczty elektronicznej, nagrywania muzyki i jej odsłuchiwania, sporządzania przezroczy i ich odtwarzania, wyszukiwania wirusów, sprawdzania komponentów komputera, wykonywania kopii zapasowej. W tym artykule przedstawiamy osiem przydatnych narzędzi, które znakomicie nadają się do zastosowania z pamięciami USB-Stick. Programy te można uruchamiać bezpośrednio z pamięci, tak aby po jej wyjęciu z komputera znikły bez śladu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Jedna uwaga: w przypadku Windows 95 trzeba, niestety, zrezygnować ze stosowania pamięci USB-Stick. Użytkownik Windows 98 musi użyć odpowiedniego sterownika. W starszych wersjach tego systemu (wcześniejszych od SE) mogą jednak wystąpić problemy, które zapewne dadzą się rozwiązać metodą kolejnych prób. Z późniejszymi wersjami Windows te bardzo praktyczne pamięci funkcjonują bez jakichkolwiek problemów.

Przegląd sytuacji na rynku

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy rynek pamięci USB-Stick obfitował w wiele wydarzeń. Obecnie za jeden MB takiej pamięci płaci się tylko 18 centów. To znaczy mniej więcej jedną trzecią tego, co trzeba było wydać jeszcze na początku tego roku.

Ale nie tylko obniżka cen powoduje, że te małe urządzenia pamięciowe mogą zainteresować prawie każdego użytkownika. Również szybkość przesyłania z nich danych przez porty USB 2.0 poważnie wzrosła, a dołączane do nich oprogramowanie jest w wielu modelach jeszcze bogatsze i bardziej dojrzałe. Niektórzy producenci łamią sobie głowę również nad wyglądem tych urządzeń, które stają się coraz mniejsze i bardziej przemyślane. Mówiąc krótko: oferta pamięci USB-Stick staje się coraz bogatsza, wszechstronniejsza, często bardziej wyszukana i bez wątpienia bardziej atrakcyjna.

Szybkość przesyłania danych wzrasta stale tylko w pamięciach USB 2.0-Stick.

Pamięci USB z ekstradodatkami

Nowe pamięci USB-Stick (z dodatkowymi funkcjami)

Różnice szybkości działania pamięci współpracujących z portami USB-1.1 i USB-2.0 stają się coraz większe. Jak można było przewidywać, w przypadku pamięci USB 1.1-Stick od dłuższego czasu maksymalna szybkość rzędu 1,5 MB/s nie zmienia się. Natomiast pamięci współpracujące z portami USB 2.0 powoli, ale stale zwiększają przepustowość. Testowane przez nas modele osiągały przeciętną szybkość odczytu danych rzędu 5,1 MB/s, natomiast zapisu 3,2 MB/s. Dla porównania: w ostatniej serii testów, którą przeprowadziliśmy przeszło pół roku temu, przeciętna szybkość odczytu danych wynosiła jeszcze 4,8 MB/s, a zapisu zaledwie 0,9 MB/s. Chociaż trzeba przyznać, że do możliwej teoretycznie szybkości przesyłania danych rzędu 60 MB/s w przypadku standardu USB 2.0 jeszcze daleko i postęp w tej dziedzinie mógłby być szybszy.

Zresztą wcześniejsze wyniki testów nie powinny nas irytować, gdyż pod tymi samymi nazwami dzisiaj sprzedawane są inne urządzenia. Na przykład pamięć JM-Tek USB-Drive 2.0, osiągająca podczas zapisu szybkość 5,04 MB/s, jest obecnie ponad siedmiokrotnie szybsza niż taki sam model, który testowaliśmy pół roku temu.

Dużą szybkość przesyłania danych uzyskiwana we współpracy z portami USB-2.0 można oczywiście wykorzystywać tylko w komputerach wyposażonych w kontrolery USB-2.0 (dokumentacja dołączona do płyty głównej) i odpowiednie sterowniki.

Obecnie najbardziej opłacalny jest zakup pamięci o pojemności 128 MB.

Pamięci USB z ekstradodatkami

Małe i przydatne narzędzia do pamięci USB

Najlepszy stosunek ceny do wydajności i największy wybór oferują obecnie pamięci USB-Stick o pojemności 128 MB. Firma Arp Datacon (http://www.pretec.com ) proponuje na przykład 128 MB za 24 euro (0,19 euro/MB). Poza tym różnice cen między modelami USB 1.1 i USB 2.0 znacznie się zmniejszyły i łatwo podjąć decyzję o kupnie szybszej pamięci USB 2.0. Pamięci typu USB 1.1 o pojemności 512 MB można już kupić od 109 euro (0,21 euro/MB). Wersje USB 2.0 dostępne są od 124 euro (0,24 euro/MB). Dlatego pamięci o pojemności 16 i 32 MB w ogóle nie opłaca się już kupować. Za tę drugą trzeba na przykład zapłacić 15 euro (0,47 euro/MB). A jest oczywiste, że chodzi w tym przypadku o wersję USB 1.1, gdyż wtedy szybkość nie jest już tak ważna. Również stosunkowo drogie są duże pamięci. Na 1024-megabajtową wydać 300 euro, tzn. 0,29 euro/MB, a na 2048-megabajtową nawet 900 euro, tzn. 0,44 euro/MB. W tym przypadku chodzi z reguły o szybsze modele USB 2.0.