Pamięci flash

Pamięci flash zawsze były małe, wręcz niepozorne, jednak bardzo przydatne. Jeszcze do niedawna modele o pojemności 4-8 GB były poza zasięgiem przeciętnego użytkownika, a teraz za dobry 4-gigabajtowy zapłacimy 150-250 zł, kupić możemy nawet nośniki 32 GB.


Pamięci flash zawsze były małe, wręcz niepozorne, jednak bardzo przydatne. Jeszcze do niedawna modele o pojemności 4-8 GB były poza zasięgiem przeciętnego użytkownika, a teraz za dobry 4-gigabajtowy zapłacimy 150-250 zł, kupić możemy nawet nośniki 32 GB.

Corsair Voyager GT (8 GB)

Pamięci flash

Trudno znaleźć wydajniejsze pamięci flash. Oferują bardzo wysoki transfer zarówno podczas pracy z dużymi plikami, jak i zbiorami małych. Powinny zadowolić każdego, kto często przenosi pliki z jednego komputera do drugiego - zarówno dokumenty Worda, jak i duże filmy. Mają pojemność od 1 do 16 GB, pracują z nominalną prędkością zapisu 21 MB/s i odczytu 34 MB/s. W naszych testach modele 4- i 2-gigabajtowe miały podobne osiągi w teście HDTach (zapis ponad 24 MB/s, odczyt 30 MB/s), wersja 8-gigabajtowa jest nieco wolniejsza (zapis ponad 20 MB/s, odczyt 24 MB/s). Są to wartości maksymalne, bo zapis ponad 2 tysięcy plików przebiega dużo wolniej (5-5,5 MB/s). Wszystkie modele z serii uzyskały certyfikat zgodności z technologią ReadyBoost. Zapakowane w trwałą gumową obudowę są nie tylko wydajne, ale również trwałe.

Informacje Komputronik

tel. 061 8359400

http://www.komputronik.pl

Cena 426 zł

Kingston DataTraveler Secure (2 GB)

Pamięci flash

Model ten zalicza się do najszybszych (HDTach - odczyt 25 MB/s, zapis 14,6 MB/s i 4,5 MB/s - ponad 2 tysięcy plików o łącznej objętości 509 MB). Producent zapewnia, że mimo plastikowej obudowy pamięć jest odporna na działanie wody. System widzi ją jako dysk przenośny, na którym umieszczono dwie aplikacje, MyTraveler i MyDataZone. Za pomocą pierwszej można synchronizować zdefiniowane foldery i uniemożliwiać zapis, druga służy do wydzielania zabezpieczonej strefy prywatnej szyfrowanej 256-bitowym kluczem AES, dostępnej po podaniu hasła. Seria obejmuje układy o pojemności od 1 do 8 GB, niestety, do testów producent dostarczył tylko model 1- i 2-gigabajtowy. Oba oferują zbliżoną wydajność i są dobrym wyborem dla osób szukających szybkiej pamięci z opcją zabezpieczenia danych przed niepowołanym dostępem.

Informacje Kingston

http://www.kingston.com/plroot

Cena 280 zł

PQI Card Drive U510 Pro (4 GB)

Pamięci flash

Przenośne pamięci typu Pendrive mają cienkie odpowiedniki Card Drive, wielkością zbliżone do karty kredytowej lub zwykłej karty pamięci do aparatu, ze względu na grubość (2-6 mm), bez trudu mieszczące się w każdym portfelu. Korzystają, podobnie jak popularne "kluczyki" USB, z interfejsu USB 2.0.

PQI Card Drive U510 Pro to pamięć w formie karty o 3-milimetrowej grubości. Prędkość kopiowania ponad 2 tysięcy plików wynosi około 1,5 MB/s. To wynik nie najlepszy, ale nieodbiegający od średniej. Podczas zapisu jednogigabajtowego pliku transfer wzrósł do 10 MB/s. Dołączona aplikacja USB Notebook pozwala na zarządzanie skrzynką pocztową, uruchamianie przeglądarki internetowej, zablokowanie komputera przed niepowołanym dostępem, synchronizację plików. PQI Card Drive U510 Pro to ciekawa alternatywa dla standardowych pamięci flash, obecnie możemy kupić modele o pojemności 16 GB, a niedługo również 32 GB.

Informacje Konsorcjum FEN

tel. 061 8468700

http://www.fen.pl

Cena 248 zł

GoodDrive USB Portable Memory (8 GB)

Pamięci flash

Nie są to pamięci najszybsze. Najwolniej pracuje model 1 GB, który w teście HDTach uzyskał 6,1 MB/s - zapis i 14 MB/s - odczyt. Wersje 4- i 8-gigabajtowa oferują podobną wydajność (w testach HDTach tempo zapisu przekracza 10 MB/s, a odczytu - 20 MB/s). Podczas zapisu ponad 2 tysięcy plików prędkość wszystkich modeli spada do około 1 MB/s, czyli poniżej średniej. Za mniej niż 300 zł możesz kupić model o pojemności 8 GB, a za niecałe 50 zł - o pojemności 1 GB. Koszt jednego MB w modelu 8 GB to zaledwie trzy grosze. To jedna z nielicznych pamięci flash dostępna z aplikacją Carry it Easy (wersja 30-dniowa) oraz programami przygotowującymi układ do roli dysku startowego.

Informacje Wilk Elektronik

tel. 032 7369000

http://www.wilk.com.pl

Cena 280 zł