Pamięci masowe

W najbliższym roku nie będziemy świadkami wprowadzania nowych technologii pamięci masowych, które mogłyby mieć duże znaczenie. Zamiast tego będziemy obserwować popularyzację i udoskonalanie stosowanych standardów.


W najbliższym roku nie będziemy świadkami wprowadzania nowych technologii pamięci masowych, które mogłyby mieć duże znaczenie. Zamiast tego będziemy obserwować popularyzację i udoskonalanie stosowanych standardów.

Postęp w technologiach pamięci masowej i wdrożenie nowinek postępuje znacznie wolniej, niż w przypadku procesorów czy kart graficznych. Od wstępnej koncepcji do przyjętego standardu i produktów na rynku upływa czasem nawet kilka lat. Później produkty dojrzewają, zostają udoskonalone, stają się szybsze, bardziej pojemne, ale w swoich założeniach wciąż podobne do modeli sprzed kilku lat. Tego właśnie będziemy świadkami w 2004 roku.

Trend 1. Nagrywarki DVD +/-R/RW

Pamięci masowe

Nagrywarki DVD, dzięki spadającym cenom i obsłudze wielu formatów, podbiją ostatecznie w 2004 roku rynek.

Nagrywarki CD-R/RW to już przeszłość! Wniosek to może jeszcze nieco zbyt śmiały, ale w perspektywie kilkunastu miesięcy bliski prawdy. Co nas skłania do tego twierdzenia? Prosta prawda, że lepsze jest wrogiem dobrego, a lepsze są nagrywarki DVD, które jednocześnie potrafią nagrywać płyty CD. Urządzenia tego typu są na rynku już od pewnego czasu, ale dopiero teraz ich sprzedaż powinna wzrosnąć z kilku powodów.

Pierwszym jest, oczywiście, spadek cen. Najtańsze modele można kupić już za 700 zł, podczas gdy na początku roku kosztowały około 2500 zł. Współczujemy wszystkim, którzy w poszukiwaniu nowinek tak bardzo przepłacili. Po drugie, coraz więcej nagrywarek obsługuje co najmniej dwa formaty, najczęściej ze znaczkiem + oraz -. Zgodność tylko z jednym formatem, przy braku ostatecznego, dominującego standardu, powstrzymywała wiele osób przed zakupem starszych nagrywarek. Możliwość wyboru jednego z dwóch daje praktycznie pewność, że nagrane płyty będzie można na przykład odtworzyć w prawie każdym stacjonarnym odtwarzaczu DVD. I wreszcie - nagrywanie płyt CD osiąga poziom zbliżony do tego, który znamy z samodzielnych nagrywarek CD-R/RW. Pojawiły się już pierwsze modele nagrywarek DVD, które płyty CD wypalają z prędkością x40. W takim wypadku kupowanie oddzielnej nagrywarki CD przestaje mieć sens, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup bardziej zaawansowanego urządzenia.

W tej chwili najszybsze modele nagrywają płyty typu R z prędkością x4, a płyty RW z prędkością x2,4. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jednak, że już na początku nowego roku w sprzedaży pojawią się modele x8, które całą płytę typu R będą mogły nagrać w ciągu mniej więcej 10 minut! Oznacza to, że przyszłość tego typu urządzeń rysuje się w różowych barwach i zapewne podążać będą taką samą ścieżką, jak wcześniej napędy CD-ROM, nagrywarki CD i napędy DVD. A to oznacza, że za mniej więcej 3 lata nagrywarka DVD powinna kosztować zaledwie 200-300 zł.

Trend 2. USB Stick

Najpierw było o dużych pojemnościach, teraz będzie o mniejszych, ale niezwykle użytecznych. Pamięci USB Stick (typu flash, podłączane przez USB) rozpoczęły podbój rynku! Stanowią idealny wymiennik dyskietki, która nie ma już racji bytu. Popularne modele mają pojemności od 32 do 256 MB i coraz częściej zgodne są ze standardem USB 2.0, dzięki czemu transfer danych odbywa się błyskawicznie. Lista potencjalnych zastosowań tego typu pamięci jest bardzo długa i wcale nie ogranicza się do przenoszenia plików. Fantastycznych pomysłów w tym zakresie powstaje bardzo wiele, część z nich ma charakter rozszerzeń sprzętowych, część zaś polega na inteligentnym wykorzystaniu oprogramowania.

Przykłady można mnożyć. Pierwszym z brzegu jest hybryda - odtwarzacz MP3 i USB Stick w jednym, czyli MuVo firmy Creative. Może działać jak typowa przenośna dyskietka, ale po dołożeniu drugiego modułu zamienia się w wygodny miniaturowy odtwarzacz. Miniaturowy aparat cyfrowy zintegrował z USB Stickiem Philips. Od strony programowej dostępne są na przykład specjalne dystrybucje Linuksa z bogatym pakietem przydatnych narzędzi, które można uruchamiać bezpośrednio z USB Sticka. Firma IOmega przygotowała bogaty pakiet zmodyfikowanych programów, które uruchamiają się bezpośrednio z USB Stick, bez instalacji. Są wśród nich narzędzia biurowe, internetowe i wiele innych.

Trend 3. Serial ATA

Pamięci masowe

Dyski Serial ATA nie są wprawdzie dużo szybsze niż obecne dyski IDE, ale wygodniejsze w montażu i mają dużo większy potencjał na przyszłość.

W 2004 roku dyski Serial ATA powinny już dominować w sprzedaży. Od kilku miesięcy praktycznie wszystkie płyty główne są już wyposażone w odpowiednie kontrolery, a dodatkowy kontroler IDE tylko niepotrzebnie podnosi cenę płyty głównej. Naszym zdaniem, przełom nastąpi wraz z wprowadzeniem chipsetów Grantsdale i magistrali PCI Express. Będzie to moment, w którym wiele starych technologii zostanie odesłanych do muzeum, a wśród nich właśnie dyski IDE.

Trend 4. Ku terabajtom

Kilka lat temu informacja, że jakiś potężny system komputerowy wyposażony jest w pamięć dyskową liczoną w terabajtach, mogła wywoływać zdumienie. Tymczasem dzisiaj standardem stają się dyski powyżej 100 GB, a za nieco powyżej 1000 zł można kupić dysk 200 GB. Biorąc pod uwagę, że niektóre płyty główne pozwalają podłączyć nawet 12 twardych dysków, a standardem jest sześć, oznacza to, że możesz mieć w komputerze bez trudu (a jedynie ponosząc pewne koszty) nawet ponad 2 TB powierzchni dyskowej.

Trendy w pigułce

Zalety

Serial ATA - coraz bardziej uniwersalne i coraz bardziej pojemne nośniki pamięci masowych.

Wady

Dyski IDE - niech spoczywają w spokoju.