Pamiętacie jeszcze HTC Dream? Mija 10 lat od debiutu pierwszego smartfonu z Androidem

Będący wspólnym projektem Deutsche Telekom i Google smartfon HTC Dream zaprezentowano już 10 lat temu. Do Polski urządzenie trafiło w lutym 2009 roku pod nazwą Era G1, ze względu na wyłączną dostępność u jednego operatora - Ery GSM. Pierwszy smartfon z systemem Android stał się faktem. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał jak bardzo ten produkt zmieni świat w ciągu najbliższej dekady.

HTC Dream. Fot. Wikipedia

HTC Dream był smartfonem wyposażonym w fizyczną wysuwaną spod ekranu klawiaturę QWERTY. Ekran dotykowy o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 320 x 480 pikseli dziś wywołuje jedynie nostalgiczny uśmiech. Proporcje ekranu 3:2 oraz stosunek jego powierzchni do powierzchni całego telefonu (poniżej 50 proc.) to kompletne zaprzeczenie znanej obecnie idei braku ramek.

Jednak na tamte czasy to jednak wystarczyło. Sercem urządzenia był 1-rdzeniowy procesor Qualcomm MSM7201A o taktowaniu 528 MHz, który wykorzystywał 256 MB pamięci RAM. Przestrzeń na dane można było rozbudować do maksymalnie 16 GB. W środku znalazło się miejsce dla wyjmowanej baterii o pojemności 1150 mAh.

Co ciekawe, HTC Dream nie miało tradycyjnego gniazda słuchawkowego. W jego miejsce zastosowano dziwaczny standard HTC ExtUSB. Na szczęście w zestawie ze smartfonem oferowano przejściówkę na mini jacka. Początkowo aparat o rozdzielczości 3,15 MP był w stanie jedynie robić zdjęcia. Po aktualizacji do Androida 1.5 Cupcake pojawiła się funkcja nagrywania wideo.

Oczywiście przełomowy produkt nie obył się bez ekosystemu Google. Pierwszy smartfon z Androidem mógł korzystać z szeregu aplikacji producenta (Gmail, YouTube, Mapy, Talk, Kalendarza) oraz sklepu z kolejnymi programami - Android Market.