"Pan i Pani Smith" z rootkitem

Niemieckie wydanie DVD filmu "Pan i Pani Smith" wyposażono w system zabezpieczający, który przy próbie odtworzenia filmu w komputerze PC instaluje w systemie Windows tzw. rootkit - informuje serwis Heise.de.

Zadaniem rootkitów jest z reguły ukrywanie przed użytkownikom niektórych uruchomionych lub zainstalowanych aplikacji. W tym przypadku maskowany jest główny proces programu zabezpieczającego (Settec Alpha-DISC) - prawdopodobnie po to, by użytkownik nie mógł go zbyt łatwo wyłączyć.

Problem w tym, że stosowanie rootkitów jest ostro krytykowane przez ekspertów ds. zabezpieczeń - ich zdaniem takimi metodami posługują się głównie autorzy wirusów i włamywacze, którym rootkity służą do ukrywania ich niecnych działań. Specjaliści argumentują, iż w systemie nie powinny być instalowane żadne programy, których użytkownik lub specjalistyczny program (np. antywirusowy) nie będzie w stanie wykryć i usunąć.

W sprawie rootkitu na płycie DVD wypowiedział się już w swoim blogu Antti Vihavainen z firmy F-Secure. Uspokaja on, iż zakres działania programu jest dość ograniczony - ponieważ wszystkie pliki należące do systemu zabezpieczającego są "widoczne"(ukrywany jest tylko główny proces). Przedstawiciel F-Secure uspokają też, że producent systemu zabezpieczającego - firma Settec - umożliwia jego łatwe usunięcie z Windows.

Warto przy tej okazji przypomnieć, jaka burza rozpętała się, gdy kilka miesięcy ekspert ds. zabezpieczeń Mark Russinovich dowiódł, że z rootkitów korzysta oprogramowanie mające zabezpieczać płyty CD Audio firmy Sony BMG przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Koncern został za to ostro skrytykowany, a także zmuszony do wycofania z rynku części płyt oraz zrekompensowania strat klientom (szerzej pisaliśmy o tym w tekście "DRM Sony na śmietniku historii?").

Więcej informacji: Heise.de