Panasonic: 152-calowa plazma 3D

W trakcie targów CES 2010 koncern Panasonic zaprezentował imponujących rozmiarów telewizor plazmowy - urządzenie, którego przekątna wynosi 152 cale. Odbiornik może wyświetlić obraz w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli, obsługuje też system wyśietlania obrazu trójwymiarowego.

152-calowa plazma 3D Panasonic (źródło: gizmodo.com)

Zobacz także:

Telewizor jest następcą zaprezentowanego jeszcze w 2008 r. 103-calowego panelu PDP oraz panelu 50-calowego Full HD 3D przedstawionego przez Panasonic w roku ubiegłym.

Jak informuje producent, odbiornik może wyświetlić obraz o współczynniku kontrastu 5000000:1. Sprzęt został wyposażony w innowacyjną technologię tłumienia przesłuchów, istotną przy wyświetlaniu obrazów trójwymiarowych.

Zobacz również:

  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie
  • Plany Intela na 2021 rok - cztery rodziny procesorów dla PC i laptopów

Jak wiadomo, wyświetlanie wideo 3D w technice stereoskopowej polega na naprzemiennym generowaniu obrazu skierowanego do lewego i prawego oka widza. Zjawisko przesłuchu polega na nakładaniu się tych obrazów. Aby ograniczyć efekt, inżynierowie Panasonic wprowadzili system skanowania sekwencyjno-klatkowego - tym sposobem obraz jest tworzony ramka po ramce (iluminacja wszystkich linii klatki następuje jednocześnie).

Plazma wyświetla sekwencyjnie podwójne klatki Full HD - naprzemiennie wyświetlane są klatki 1920 x 1080 pikseli.

Japoński koncern podkreśla też zwiększoną wydajność świetlną panelu, (w porównaniu z wyświetlaczami sprzed trzech lat o zbliżonym poborze mocy jest ona czterokrotnie wyższa). W urządzeniu zastosowano bowiem nowy typ luminoforu, którego czas świecenia jest wg Panasonic o 30 procent krótszy w porównaniu ze standardowymi substancjami. Producent zapewnia też, że na zwiększenie wydajności świetlnej miało wpływ także zastosowanie nowej technologii przetwarzania sygnału i optymalizacja systemu sterującego całym procesem oświetlania panelu.

Można spodziewać się, że równie gigantyczna, co wymiary ekranu, będzie jego cena. Na klientów o mniej zasobnych portfelach czekać więc w tym roku będą plazmy 3D z serii Panasonic Viera o przekątnych 50, 54 i 65 cali (odpowiednio: TC-P50VT20 i TC-P50VT25; TC-P54VT25; TC-P65VT25).