Panasonic: 7-milimetrowy mobilny napęd DVD

Firma Panasonic przedstawiła nowy napęd DVD, przeznaczony dla komputerów przenośnych. Producent podkreśla, że jest to najcieńsze urządzenie tego typu na świecie - jego grubość to zaledwie 7 mm.

Nowy napęd przeznaczony jest do zastosowania w najnowszych "ultraprzenośnych" notebookach, charakteryzujących się niewielką grubością oraz wagą. Urządzenie jest bowiem niezwykle cieniutkie (jego grubość wynosi zaledwie siedem milimetrów) oraz lekkie (może się pochwalić ciężarem poniżej 100 gramów). Nowość potrafi odczytywać oraz wypalać dane na siedmiu typach krążków DVD i CD. Oferowane przez nią maksymalne prędkości zapisu przedstawiają się następująco: 3x dla DVD-RAM, 8x dla DVD-R, 8x dla DVD+R, 4x dla DVD-RW, 4x dla DVD+RW, 16x dla CD-R i 16x dla CD-RW.

Panasonic: 7-milimetrowy mobilny napęd DVD

7-milimetrowy napęd dla notebooków

Warto przy tej okazji przypomnieć o doświadczeniach firmy Panasonic w konstruowaniu napędów charakteryzujących się niewielką grubością. W 1998 roku zaprezentowała ona urządzenie o grubości 12,7 mm, które w grudniu 2003 roku "odchudziła" do 9,5 mm.

Opisany napęd trafił już do producentów notebooków.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: