Panasonic BD10

Pierwszy odtwarzacz płyt Blu-ray firmy Panasonic i zarazem jedno z pierwszych tego typu urządzeń na polskim rynku.

Pierwszy odtwarzacz płyt Blu-ray firmy Panasonic i zarazem jedno z pierwszych tego typu urządzeń na polskim rynku.

Panasonic BD10

Ergonomiczny, ale bez podświetlanych klawiszy. Wykonany z dobrej jakości materiałów. Część przycisków ukryta pod klapką.

Do redakcyjnych testów trafił pierwszy odtwarzacz płyt Blu-ray Panasonica - DMP-BD10. Urządzenie to odczytuje nie tylko płyty Blu-ray, ale także DVD-Video, DVD-Audio, DVD-RAM, DVD-R/+R, DVD-RW/+RW, DVD-R/+R DL, VCD, SVCD i CD. Nowy model potrafi również wyświetlać zdjęcia cyfrowe (JPEG) i odtwarzać pliki muzyczne MP3, lecz nie obsługuje DivX-ów i XviD-ów. Niezbyt solidna obudowa DMP-BD10 jest stylistycznie dopasowana do dedykowanego mu amplitunera Panasonica SA-XR700, którego test publikujemy także w tym numerze (str. 16). Frontowy panel odtwarzacza niemal w całości zakrywa odchylana pokrywa wykonana z półprzezroczystego plastiku.

Panasonic BD10

Doskonała jakość obrazu i dźwięku zarówno przy oglądaniu filmów z płyt Blu-ray, jak i DVD.

Za nią ukryta jest szuflada napędu, wyświetlacz i kilka przycisków do obsługi podstawowych funkcji (m.in. do otwierania i zamykania szuflady - na pilocie nie ma klawisza, który umożliwiałby wykonanie tych operacji). W stosunku do standardowych odtwarzaczy DVD urządzenie po włączeniu dłużej przygotowuje się do pracy, a samo wczytywanie płyty Blu-ray trwa ok. 50 s. Odczytywany z takich płyt obraz o rozdzielczości Full HD jest oferowany na wyjściu HDMI w trybie 1080p, a na wyjściach analogowych 1080i. Sekcja wideo modelu Panasonica została wyposażona w bardzo zaawansowane układy, m.in. w przetwornik 14 bit/297 MHz oraz mechanizm P4HD realizujący nie tylko progresywne skanowanie, ale i skalowanie sygnałów o niższej rozdzielczości maksymalnie do trybu 1080p (na złączu HDMI) lub 1080i (na wyjściu komponentowym). Odtwarzacz oferuje również rozbudowane możliwości regulacji parametrów obrazu, m.in.: współczynnika gamma, kontrastu, jasności czy nasycenia barw, co pozwala na optymalne dostosowanie sygnału wideo do konkretnego odbiornika (np. telewizora czy projektora). Obraz generowany przez DMP-BD10 jest bardzo wysokiej jakości, z dobrze nasyconymi, naturalnymi barwami i głęboką czernią - najlepszy oczywiście przy odtwarzaniu filmów z płyt Blu-ray, bowiem wówczas jego szczegółowość jest zdecydowanie wyższa niż z płyt DVD-Video.

Panasonic BD10

Werdykt

Imponująco przedstawia się również sekcja audio odtwarzacza. Został on wyposażony w najnowocześniejsze dekodery cyfrowe obsługujące również 8-kanałowe ścieżki Dolby Digital Plus oraz DD TrueHD i DTS HD. Sygnał w takich formatach może być wyprowadzany do wzmacniacza złączem HDMI lub analogowym wyjściem 7.1 (użytkownicy amplitunerów, które nie mają ani złącza HDMI, ani wejść 7.1, będą musieli zadowolić się dźwiękiem 6-kanałowym). Urządzenie oferuje pełne, zrównoważone, wysokiej jakości brzmienie. Przy odtwarzaniu płyt Blu-ray brak kompresji sygnału audio w ścieżkach dźwiękowych jest od razu słyszalny.

Informacje

Typ odtwarzacz Blu-ray

Cena 4999 zł

Dystrybutor Panasonic Polska

Wymiary 43 x 8,5 x 33,1 cm

Waga 4,5 kg

Funkcje regulacja parametrów obrazu, Multi Re-Master, progresywne skanowanie, skalowanie rozdzielczości obrazu, tryby dźwięku przestrzennego, uwypuklanie dialogów, obsługa DVD-Video,VCD, SVCD, DVD-Audio, MP3, JPEG, CD-Audio

Złącza kompozytowe, S-Video, Euroscart, komponentowe, HDMI, wyjście audio 7.1, cyfrowe wyjście audio elektryczne i optyczne, 2 x audio stereo

Potencjalni rywale

Samsung BD-P1000 2999 zł

Odtwarzacz Blu-ray, wyposażony w czytnik 10 rodzajów kart flash. Niezbyt zaawansowana sekcja analogowa wideo.

Toshiba HD-XE1 3699 zł

Odtwarzacz płyt HD DVD, wyposażony w komplet nowych dekoderów DD i DTS.