Panasonic DMR-E100H

Ponad 100 godzin filmów tyle można zmieścić na dysku twardym cyfrowidu Panasonica.

Ponad 100 godzin filmów tyle można zmieścić na dysku twardym cyfrowidu Panasonica.

Pansonic w ubiegłym sezonie oferował tylko jedną nagrywarkę stacjonarną wyposażoną zarówno w dysk twardy, jak i wypalarkę płyt DVD. Pojemność dysku wynosiła 40 GB, co pozwalało na zapis do 52 godz. materiału filmowego. W udoskonalonym, nowym modelu pojemność dysku zwiększono do 80 GB, co umożliwia nagranie ok. 106 godz. filmu w najniższej jakości. Jeśli chcemy uzyskać zapis o jakości bezkompromisowej, to powinniśmy używać trybu XP, który pozwala na nagranie ok. 18 godz. filmu. Oprócz twardego dysku, HE100 ma wypalarkę płyt DVD-R i DVD-RAM, na których nagramy kolejne godziny audycji telewizyjnych. Dzięki wejściu DV możliwy jest także zapis filmów z kamery cyfrowej na krążki DVD i dysk twardy. Niestety, tak jak we wszystkich wypalarkach stacjonarnych Panasonica, nie jest możliwe podłączenie ich bezpośrednio do peceta, wykorzystując w tym celu interfejs cyfrowy FireWire. Modele te mają blokadę, która nie pozwala np. na obróbkę filmu wideo w pececie, a następnie jego przegranie na płytę DVD.

Panasonic DMR-E100H

HE100 ma aż dwa czytniki na karty pamięci. Pierwszy z nich to slot kart SD. Można z nich odtwarzać zdjęcia w formacie JPEG lub też, co jest nowością, filmy zakodowane kodekiem MPEG4. Obok czytnika znajduje się otwór na kartę PCMCI, która może zaakceptować karty pamięci innych standardów (np. Compact Flash czy Memory Stick). Zdjęcia z kart można przegrywać na dysk twardy lub płytę. Możliwe są także odwrotne operacje tego typu. Gdy zdjęć mamy już całkiem sporo, możemy je pogrupować w cyfrowe fotoalbumy. To samo dotyczy zresztą nagrań zapisanych na płytach lub dysku twardym. Tak jak w poprzednim modelu, nie jest możliwe nagrywanie na dysk twardy niezabezpieczonych płyt DVD-Video. Jeśli nagramy na krążek DVD-R film z wakacji i potem chcemy przegrać go z płyty na dysk, to niestety HS2 na takie operacje nam nie pozwala. To naszym zdaniem spore ograniczenie funkcjonalności.

Bardzo istotną cechą nagrywarek DVD jest interfejs użytkownika. Panasonic stanął przed trudnym zadaniem stworzenia menu, które będzie pozwalało na prostą obsługę nagrywania na płytach DVD i dysku twardym. Ponadto firma nie mogła zapomnieć o funkcjach pozwalających na przesyłanie danych pomiędzy kilkoma rodzajami nośników (także kart pamięci). Rozwiązanie, jakie zaproponowano, jest stosunkowo dobre. Wszystkie podgrupy funkcji zebrano w jednym, czytelnym menu ekranowym prezentowanym w formie ikon. Menu to zmienia się nieznacznie w momencie wyboru nośnika (płyta, dysk twardy, karta pamięci), na jaki mamy zamiar nagrywać filmy.

Panasonic DMR-E100H

Pilot - bardzo podobny do tego, jaki jest dołączany do tańszych modeli wypalarek tej firmy. Różnica to dodatkowy guzik uruchamiający obsługę dysku twardego.

Ciekawą funkcją niespotykaną u konkurencji jest możliwość transferu danych z płyt na dysk twardy i odwrotnie. Co ciekawe, dane nie są przegrywane z prędkością rzeczywistą, lecz w trybie przyspieszonym nawet do 12 razy. Zainstalowany tuner TV daje obraz dobrej jakości. Strojenie audycji udostępnianych w eterze trwa u Panasonica dużo krócej niż w nagrywarce Sony. Oba tunery pracują jednak z podobną skutecznością i dają obraz naprawdę dobrej jakości. Wyposażenie w funkcje modelu Panasonica jest już o wiele bardziej zaawansowane. Znajdują się tu znane już z innych modeli Matsushity opcje TimeSlip, flexible recording oraz Disk Navigator. Jedynym niedopatrzeniem jest obecność tylko jednego wyjścia cyfrowego w formacie optycznym. Dodatkowe gniazdo koncentryczne byłoby mile widziane. Znajdziemy tu na szczęście złącze FireWire do komunikacji z kamerami cyfrowymi. Format DVD-RAM ma znane od dawna plusy i minusy. Minus to oczywiście słaba kompatybilność z odtwarzaczami DVD innych marek niż Panasonic. Na szczęście zawsze film możemy nagrać na płycie DVD-R, a wtedy problem z odczytem w różnych modelach DVD praktycznie przestaje istnieć. DVD-RAM oferuje za to bardzo szybki transfer danych (dzięki temu otrzymujemy wspomnianą już funkcję TimeSlip), dużą trwałość nośników oraz, co być może najistotniejsze, rozbudowane funkcje edycji zapisanego materiału. Jakość zapisu oceniamy bardzo wysoko. W trybach do SP włącznie objawy kompresji są prawie niewidoczne. XP oferuje jakość studyjną, a dzięki dyskowi twardemu o dużej pojemności takich perfekcyjnie nagranych audycji możemy pomieścić aż ok. 18 godz. Porównując jakość obrazu z płyt DVD-Video oferowaną przez wypalarki Sony i Panasonica, pierwszeństwo oddajemy tej pierwszej. Zdobywa ona przewagę dzięki lepszej prezentacji barw, większej plastyczności obrazu. Panasonic jest tu perfekcyjnie precyzyjny, lecz nie do końca naturalny. Brzmieniowo model Sony rozkłada konkurenta na łopatki, lecz należy pamiętać, że akurat w tej kategorii produktów nie ma sobie równych na rynku.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 6999 zł

Wymiary 43 x 7,9 x 30,6 cm

Waga 3,5 kg

Dystrybutor Panasonic Polskahttp://www.panasonic.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt: CD-Audio, CD-R/CD-RW, DVD-Video, DVD-R, DVD-RAM

Zapis: DVD-R, DVD-RAM, karty pamięci

Funkcje profile obrazu, profile dźwięku, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, Time Slip Playback, blokada rodzicielska

Złącza 3 x S-Video, RCA, 2 x Euroscart, 3 x kompozyt, toslink, 3 x RCA, slot PCMCI oraz SD