Panasonic DMR-E50

Najtańsza nagrywarka DVD Panasonica, choć ma wiele zalet, zachowała, niestety, wady swoich poprzedników.

Najtańsza nagrywarka DVD Panasonica, choć ma wiele zalet, zachowała, niestety, wady swoich poprzedników.

Panasonic DMR-E50
DMR-E50 jest przedstawicielem trzeciej już generacji cyfrowidów Panasonica. Analizując koszt zakupu urządzeń pozwalających na zapis płyt DVD, można dojść do wniosku, że w przyszłym roku nie będzie jeszcze można nabyć wypalarek stacjonarnych w cenie średniej klasy odtwarzacza DVD. I nie zmienia tego fakt, że przez rok podstawowy model nagrywarki DVD-RAM Panasonica staniał w Polsce o połowę, przy jednoczesnym wzbogaceniu jej funkcji użytkowych. A to właśnie one decydują o wartości cyfrowidów, mniej istotne są bowiem jakość obrazu przy odtwarzaniu płyt DVD czy wierność reprodukcji dźwięku. Wypalarki DVD mają przede wszystkim umożliwiać wygodne magazynowanie ulubionych audycji telewizyjnych na krążkach gęstego zapisu. A tę właściwość w sprzęcie Panasonica opanowano doskonale. Pod względem możliwości manipulowania nagraniami DVD format DVD-RAM okazuje się bezkonkurencyjny. Szybki transfer pozwala m.in. na takie "sztuczki", jak praca w trybie Time Slip (jeszcze podczas nagrywania np. programu telewizyjnego, nie przerywając zapisu, możemy rozpocząć oglądanie nagrania). Obróbka zapisanego materiału jest wygodna i prosta. Menu grupujące funkcje urządzenia ma dużo możliwości. Cechuje je czytelny interfejs graficzny. Informacje w menu podzielone są na podkategorie Đ łatwo dotrzeć do funkcji konfiguracyjnych, edycyjnych, katalogowania nagrań itp. Niestety, format DVD-RAM ma tę zasadniczą wadę, że oprócz odtwarzaczy DVD Panasonica nie akceptują go inne odtwarzacze. Jednak aby zapisywana płyta była kompatybilna z większością odtwarzaczy DVD dostępnych na rynku, wystarczy wypalić materiał na płycie DVD-R (jednokrotnego zapisu). Należy koniecznie pamiętać o właściwym zakończeniu nagrania (stosowna funkcja znajduje się w menu), w przeciwnym razie pojawią się problemy z jego odczytem. Ciekawostką jest to, że Panasonic, choć do nagrywarki dodaje czyste krążki DVD-RAM, to już bez charakterystycznej pomarańczowej kasetki ochronnej. Firma chce w ten sposób przekonać użytkowników do formatu i płyt DVD-RAM. Dotychczasowy wygląd płyt, oferowanych w ochronnych kasetkach budził bowiem nieuzasadnione obawy, że są one niekompatybilne. Dlatego z nich zrezygnowano, chociaż wiadomo że krążek w kasetce jest znacznie bezpieczniejszy, odporny na zarysowania, a w codziennym użytkowaniu po prostu wygodniejszy.

Panasonic DMR-E50

Estetyczny srebrny sterownik pozytywnie wyróżnia się na tle konkurentów z podobnego przedziału cenowego. Jest ergonomiczny i wykonany z dobrych tworzyw.

Testując najnowszy model nagrywarki Panasonica, zauważyliśmy, że pozostało kilka mankamentów, które miał jej poprzednik, czyli DMR-E30. Nadal budzi zastrzeżenia sposób prezentacji informacji o wywoływanych funkcjach - nie wszystkie komendy są wyświetlane na ekranie telewizora. Przykładowo, informacja o wybranym przez nas trybie zapisu pojawia się tylko na wyświetlaczu nagrywarki, przy tym prezentowana tak małą czcionką, że nie sposób jej przeczytać z większej odległości. Nagrywarki nie wyposażono w złącze FireWire, umożliwiające podłączenie coraz popularniejszych kamer cyfrowych. Takie podejście jest niezrozumiałe, tym bardziej że nawet najtańsze modele konkurentów mają tego typu gniazdo w standardzie. W modelu Panasonic DMR-E50 użytkownik ma do dyspozycji 4 tryby nagrywania, pozwalające na płycie o pojemności 4,7 GB zapisać do 6 godz. filmu. Jest także opcja Flexible Recording, gdzie stopień kompresji obrazu jest automatycznie dobierany przez nagrywarkę w zależności od specyfiki zapisywanych scen. W innych trybach algorytmy kompresji są wcześniej predefiniowane, w związku z czym wiemy dokładnie, ile czasu mamy do dyspozycji na nagranie.

Wypalarki mogą się bardzo nagrzewać, dlatego Panasonic wewnątrz obudowy zamontował niewielki, cicho pracujący wentylator. Wiatrak włącza się tylko wtedy, gdy temperatura niebezpiecznie rośnie, co zdarza się to niezmiernie rzadko, a szum wentylatora jest prawie niesłyszalny. Możliwości panelu gniazd na tylnej ściance urządzenia mile zaskakują, choć można wytknąć braki, np. wyposażenie jedynie w optyczne wyjście cyfrowe. Inaczej sytuacja przedstawia się z gniazdami przyłączeniowymi - jest pełny zestaw: po 2 złącza Euroscart, kompozytowe, S-Video i liniowe audio.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 2799 zł

Wymiary 43 x 7,9 x 28,3 cm

Waga 2,8 kg

Dystrybutor Panasonic Polska, www.panasonic.pl

Obsługiwane formaty Odczyt CD-Audio, CD-R\CD-RW, DVD-Video, DVD-R, DVD-RAM Zapis DVD-R, DVD-RAM

Funkcje profile obrazu, profile dźwięku, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, Time Slip Playback, blokada rodzicielska, MP3

Złącza 3 x S-Video, RCA, 2 x Euroscart, 3 x kompozyt, toslink, 3 x RCA