Panasonic DMR-EH50

Uniwersalna nagrywarka DVD, ze znakomitymi algorytmami kompresji obrazu i dźwięku, wyposażona w czytnik kart SD.

Uniwersalna nagrywarka DVD, ze znakomitymi algorytmami kompresji obrazu i dźwięku, wyposażona w czytnik kart SD.

Panasonic DMR-EH50

Nowa seria nagrywarek DVD Panasonica składa się z modeli o rozszerzonych możliwościach i choć z całą pewnością należą one do ścisłej czołówki w swojej klasie, mają wciąż tę samą wadę, którą od kilku lat wytykamy ich poprzedniczkom - brak cyfrowego złącza DV. Dla ogromnej rzeszy posiadaczy cyfrowych kamer wideo jest to element wyposażenia niezmiernie istotny. Brak DV uniemożliwia przegrywanie materiału z kamery na krążki DVD w sposób najlepszy pod względem zachowania jakości obrazu.

Konieczność korzystania z drogi analogowej powoduje obniżenie jakości wynikające z konwersji analogowo-cyfowej. Ponadto zaletą złączy DV, szczególnie istotną dla niezaawansowanych użytkowników, jest prostota obsługi. Wystarczy włączyć funkcję nagrywania w cyfrowidzie, aby kamera samodzielnie się uruchomiła i rozpoczęło się przegrywanie filmu. Do redakcyjnych testów trafił model Panasonic DMR-EH50, który oprócz tego, że nie ma złącza DV, nie dysponuje także cyfrowym wyjściem wideo (DVI lub HDMI) - ale w produkcie z tego przedziału cenowego można uznać to za dopuszczalne. Nie zaniedbano za to funkcji użytkowych związanych z nagrywaniem. Podstawowym medium do zapisu materiału z telewizji jest wbudowany dysk twardy o pojemności 80 GB. Oprócz niego do dyspozycji jest także wieloformatowa nagrywarka płyt DVD.

Panasonic DMR-EH50

Pilot - całkowicie nowa konstrukcja, z wielofunkcyjnym kilkuelementowym plastikowym krążkiem sterującym. Wygodny i ergonomiczny.

Nowością jest to, że urządzenie obsługuje nie tylko lansowane przez Panasonica krążki DVD-RAM, DVD-R i DVD-RW, lecz także DVD+R. Niestety, na płytach DVD+RW nagrywać nie można, ale mogą być odtwarzane. Stylistycznie nowy model różni się dość istotnie od swoich poprzedników. Przednia ścianka jest pochylona w stronę tylnej części obudowy. Urządzenie ma standardową wysokość i szufladę napędu umieszczoną po lewej stronie przedniego panelu. Lakierowany, czarny plastik zakrywający otwór z tacką czytnika sprawia, że szuflady praktycznie nie widać. Widoczna jest za to zaślepka czytnika kart SD, który umożliwia wyświetlenie zgromadzonych na tym nośniku zdjęć cyfrowych. Niestety, nagrywarka nie umożliwia nagrywania filmów na kartach SD (np. w formacie MPEG4), ale nie ma problemu z przegrywaniem na nie zdjęć z płyt lub dysku twardego. W testowanym modelu rewelacyjnie dopracowano algorytmy kompresji obrazu i dźwięku. Nawet w trybie najsłabszej jakości nagrania, gdy na krążku DVD mieści się 8 godzin filmu, jakość obrazu jest na akceptowalnym poziomie. Różnice pomiędzy trybem najlepszym (1 godzina nagrania na DVD) a 4-godzinnym są niewielkie. W praktyce oznacza to, że na pojemnym dysku twardym można nagrać dużą liczbę filmów, tworząc np. domową wideotekę (bez konieczności gromadzenia płyt).

Ponadto urządzenie pozwala kopiować na dysk twardy niezabezpieczone płyty DVD. Wprawdzie traci się wówczas wielokanałową ścieżkę audio (nagranie odbywa się w standardzie Dolby Digital 2.0) oraz interaktywne menu ekranowe, lecz film można nie tylko przechowywać na dysku nagrywarki, lecz także zapisać na płycie DVD. We wcześniejszych modelach Panasonic nie oferował takiej funkcji. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Dobrze znane menu ekranowe nieco zmodyfikowano, inaczej grupując poszczególne opcje. Konfiguracja urządzenia znajduje się teraz w wyraźnie oddzielonej sekcji, tylko szczegółowe ustawienia procesora wideo i audio pozostały bez zmian i są dostępne przy odtwarzaniu konkretnego materiału wideo. Wyjście obrazu umożliwia wyprowadzenie sygnału bez przeplotu złączem komponentowym. Bardzo wygodna jest nawigacja po zgromadzonych zasobach multimedialnych - zdjęciach, plikach muzycznych i filmach. Poszczególne nagrania oprócz nazwy, otrzymują okno podglądu, w którym odtwarzany jest wybrany materiał. Z ciekawszych funkcji warto wymienić TimeShift - rozwiązanie pozwalające na rozpoczęcie oglądania materiału przed zakończeniem jego nagrywania. W praktyce bardzo dobrze sprawdzają się także różnorodne tryby przewijania z podglądem, np. w trybie 1,5x można oglądać szybciej odtwarzany film z widocznymi napisami i zrozumiałymi dialogami.

Informacje

Typ nagrywarka DVD z HDD

Cena 2199 zł

Dystrybutor Panasonic Polska,http://www.panasonic.pl

Wymiary 43 x 6,3 x 35,5 cm

Waga 4,4 kg

Obsługiwane formaty

Odczyt CD-Audio, CD-R\CD-RW, DVD-Video, DVD-R\-RW, DVD-RAM, DVD+R\+RW

Zapis DVD-R\-RW, DVD+R, DVD-RAM

Funkcje profile obrazu, profile dźwięku, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, Time Slip Playback, blokada rodzicielska, progresywne skanowanie, filtr grzebieniowy, kopiowanie niezabezpieczonych płyt DVD na dysk twardy, czytnik kart SD, szybki start

Złącza 3 x S-Video, RCA, 2 x Euroscart,3 x kompozyt, toslink, 3 x RCA, komponent

Dlaczego

Rewelacyjna jakość nagrań we wszystkich trybach zapisu. Rozbudowane funkcje kopiowania danych pomiędzy nośnikami. Dobra jakość obrazu i dźwięku. Brak złącza DV.

Główni rywale

LG RH7800 1999 zł

(7/2005)

Poprawna jakość nagrywanego materiału wideo, możliwość odtwarzania filmów DivX - ale nie wszystkich.

Sony RDR-HX710 2229 zł

(7/2005)

Udane algorytmy kompresji nagrywanego materiału wideo, doskonały tuner TV, brak możliwości odtwarzania DivX-ów.