Panasonic DMR-HS2

Panasonic stworzł cyfrowid niemal idealny - ma zarówno dysk twardy, jak i wypalarkę płyt DVD. Minusem tak uniwersalnego urządzenia jest jednak wysoka cena.

Panasonic stworzł cyfrowid niemal idealny - ma zarówno dysk twardy, jak i wypalarkę płyt DVD. Minusem tak uniwersalnego urządzenia jest jednak wysoka cena.

Przy recenzjach innych cyfrowidów zawsze narzekaliśmy albo na stosunkowo krótki czas nagrania (przy urządzeniach na płyty DVD), albo na brak możliwości przegrania danych z dysku twardego na zewnętrzny nośnik. Panasonic DMR-HS2 łączy zalety obu rozwiązań. Posiada twardy dysk o pojemności 40 GB, a także wypalarkę płyt DVD-RAM, taką samą jaką wbudowano w model E30. Niestety i w tym przypadku nie ma róży bez kolców. Kolcem jest z pewnością bardzo wysoka cena, jaką przyjdzie zapłacić nabywcom za to uniwersalne urządzenie.

Dysk i nagrywarka DVD to jednak nie wszystkie atrakcje HS2. Kolejną jest czytnik kart pamięci, który pozwala na nagrywanie - zarówno na płyty, jak i dysk twardy - fotografii w formacie JPG. Gdy zdjęć mamy już całkiem sporo, możemy je pogrupować w cyfrowe fotoalbumy. Podwójna pamięć cyfrowidu pozwala na manipulacje nagranymi filmami. Bez problemu przegramy np. filmy z twardego dysku na krążki DVD-RAM lub DVD-R. Możliwa jest oczywiście sytuacja odwrotna.

Bardzo podobny do dołączanego do modelu E30. Różnica to dodatkowy guzik uruchamiający obsługę dysku twardego.

Bardzo podobny do dołączanego do modelu E30. Różnica to dodatkowy guzik uruchamiający obsługę dysku twardego.

Niestety wbrew początkowym deklaracjom dystrybutora okazuje się, że nie jest możliwe nagrywanie na dysk twardy nie zabezpieczonych płyt DVD-Video. Jeśli nagramy na krążek DVD-R film z wakacji i potem chcemy przegrać go z płyty na dysk, to niestety HS2 na takie operacje nam nie pozwala. To spore ograniczenie. Można obejść tę blokadę, gdy posiadamy dodatkowy odtwarzacz DVD pozbawiony zabezpieczeń Macrovision. Tak jest np. u Kody, przy użyciu której dokonywaliśmy eksperymentu kopiowania krążków DVD-Video na płyty DVD-R. Tu nie ma problemu. Podłączamy DVD kablem Scart do wejścia nagrywarki, wciskamy klawisz rec i gotowe. Stracimy jednak dźwięk przestrzenny na rzecz dwukanałowego stereo.

Kolejnym ograniczeniem jest niemożność podłączenia cyfrowidu bezpośrednio do komputera. Połączenie kablem FireWire powoduje co prawda podjęcie procedury detekcji nagrywarki przez systemy operacyjne pecetów, jednak brak stosownych sterowników i blokada tego typu komunikacji zaszyta w oprogramowaniu Panasonica skutecznie uniemożliwia bezpośrednie nagrywanie materiału z komputera na dysk cyfrowidu. Warto dodać, że Philips 890 bez problemu łączy się z komputerem, co pozwala np. na obróbkę filmów zapisanych na "twardzielu" peceta i ich szybki transfer na płytę stacjonarnej wypalarki. To, co najważniejsze w nagrywarce zarówno DVD, jak i HDD, to interfejs użytkownika, decydujący o wygodzie codziennej eksploatacji. Tu Panasonic miał o tyle bardziej skomplikowane zadanie, że zapisuje filmy na dwóch rodzajach nośników. Wybrano najprostszy możliwy sposób zapisu, polegający na zastosowaniu nagrywalnej płyty DVD bądź dysku twardego. Pozostałe opcje dotyczące zapisu są już identyczne.

Dodatkową funkcją nie spotykaną u konkurencji jest możliwość transferu danych z płyt na dysk twardy i odwrotnie. Co ciekawe, dane nie są przegrywane z prędkością rzeczywistą, lecz w trybie przyśpieszonym nawet do 12 razy. Zainstalowany tuner TV jest bardzo dobrej jakości. Ma dużą czułość, sprawnie wykrywa kanały nawet o słabym sygnale z anteny naziemnej. Tryby zapisu i związane z nimi różnice w długości nagranego materiału audio-wideo są takie same jak w nagrywarce DMR-E30. Z uwagi na to, że HS2 ma dodatkowo twardy dysk, łączna długość filmów może wynosić nawet do 52 godz. To powinno zadowolić większość kinomanów.

Jeśli ktoś czułby jednak niedosyt, to może poczekać na kolejną generację tego modelu, który jest sprzedawany w Japonii z dyskiem twardym o pojemności 80 GB. Niestety z przeprowadzonych przez nas prób wynika, że prosta wymiana "twardziela" na większy niż zamontowany fabrycznie (standardowy dysk Seagate U6) nie zmienia dostępnego czasu nagrania jaki widnieje w menu urządzenia. Co ciekawe, jeśli w środku znajdzie się dysk mniejszy niż 40-gigabajtowy, zostanie on sformatowany, a czas na nagrane filmy będzie automatycznie skrócony. Wyposażenie HS2 jest prawie kompletne. Znajdują się tu znane już z innych modeli Matsushity opcje TimeSlip, flexible recording oraz Disk Navigator. Jedynym niedopatrzeniem jest obecność tylko jednego wyjścia cyfrowego w formacie optycznym. Dodatkowe gniazdo koncentryczne byłoby mile widziane. Na szczęście we "flagowcu" jest już gniazdo FireWire do komunikacji z kamerami cyfrowymi.

Dane techniczne

Typ nagrywarka DVD

Cena 6999 zł

Wymiary 43 x 7,9 x 30,6 cm

Waga 3,5 kg

Dystrybutor Panasonic Polska,http://www.panasonic.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt CD-Audio, CD-R/CD-RW, DVD-Video, DVD-R, DVD-RAM

Zapis DVD-R, DVD-RAM

Funkcje profile obrazu, profile dźwięku, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo, Time Slip Playback, blokada rodzicielska

Złącza 3 x S-Video, RCA, 2 x Euroscart, 3 x kompozyt, toslink, 3 x RCA