Panasonic DVD-S97

Przetestowaliśmy jeden z najlepszych odtwarzaczy DVD, stworzonych specjalnie z myślą o współpracy z projektorem lub nowoczesnym, płaskim telewizorem.

Przetestowaliśmy jeden z najlepszych odtwarzaczy DVD, stworzonych specjalnie z myślą o współpracy z projektorem lub nowoczesnym, płaskim telewizorem.

Panasonic DVD-S97
Japoński koncern przez długi czas nie wprowadzał na polski rynek swego najbardziej zaawansowanego modelu odtwarzacza, następcy DVD-S75. Z chwilą premiery projektora PT-AE700 nie mógł już dłużej zwlekać, bo DVD-S97 to idealny kandydat do współpracy z tym urządzeniem. Odtwarzacz i projektor wyposażono w cyfrowy interfejs HDMI pozwalający na bezstratną transmisję cyfrowego sygnału. Wizualnie Panasonic DVD-S97 nie zaskakuje. Wygląda jak tańsze odtwarzacze tego samego producenta. Irytującą ozdóbką jest emanująca błękitnym światłem szczelina pod szufladą napędu. Na szczęście podświetlenie to można wyłączyć.

Sekcja wideo to najsilniejsza strona odtwarzacza. Imponująco prezentują się możliwości układów wideo. Próbkowanie odbywa się z częstotliwością 216 MHz, a rozdzielczość to 11 bitów. Obraz jest dokładniejszy, wypełniony większą ilością detali niż w większości modeli konkurentów. Nad poprawnością nasycenia i naturalności barw czuwa bardzo zaawansowany procesor DCDi firmy Faroudja. Ten doskonały układ dokonuje także progresywnego skanowania, wygładzania poziomych linii oraz pozwala, co w tej klasie cenowej jest prawdziwą sensacją, na skalowanie rozdzielczości "w górę". Oznacza to, że nominalną, rzeczywistą rozdzielczość można nadpróbkować, tak aby na podstawie zaawansowanych algorytmów wykorzystywanych przez procesor uzyskać obraz zbliżony do materiału HDTV (telewizji wysokiej rozdzielczości). Skalowanie w Panasonicu może odbywać się przy korzystaniu z cyfrowego wyjścia HDMI, a dostępne rozdzielczości to 720p (czyli 720 linii poziomych bez przeplotu) lub 1125i (1125 linii z przeplotem). Przy korzystaniu z HDMI użytkownik może także zadecydować, czy kolor ma być prezentowany zgodnie z charakterystyką RGB czy np. komponent. Ten ostatni dawał podczas testów obraz bardziej kontrastowy, szczegóły były lepiej widoczne w ciemnych scenach.

Panasonic DVD-S97
Transmisja HDMI, w porównaniu z komponentem wspomaganym progresywnym skanowaniem, dała zdecydowanie lepsze efekty. Obraz był dokładniejszy, ostrzejszy, nie było szumów ewidentnie powstałych w wyniku konwersji sygnału przy komunikacji analogowej. Parametry obrazu można poddawać daleko idącym modyfikacjom. Z ciekawszych regulacji z pewnością warto wymienić zaawansowaną korekcję szumów, głębi obrazu oraz współczynnika gamma, która bardzo pomaga uzyskać optymalnie zbalansowany pod względem czytelności (szczególnie ciemnych obszarów) obraz na wyświetlaczach dowolnego typu. Urządzenie może odtwarzać także nagrania w formacie MPEG-4, jednak nie mogą to być popularne DivX-y, lecz pliki zgodne ze standardem SD Video (np. nagrane kamerami cyfrowymi na karty pamięci SD). Sekcja dźwiękowa została potraktowana z niemniejszą dbałością. Przetworniki wszystkich kanałów mają parametry 24 bit/192 kHz, oprócz odczytu płyt CD-Audio możemy także słuchać wielokanałowych ścieżek zapisanych na krążkach DVD-Audio. Sekcję wideo oraz wyświetlacz można całkowicie odłączyć, aby wyeliminować ewentualne zakłócenia dźwięku i uzyskać lepsze brzmienie. Headphone Surround daje w słuchawkach stereofonicznych złudzenie otoczenia sześcioma kolumnami. Nagrania CD-Audio, czy nawet ścieżki wielokanałowe z płyt DVD, można udoskonalić, uruchamiając funkcję Re-Master, która nadpróbkowuje sygnał audio do postaci 24 bit/192 kHz. Procesor audio dokonuje rekonstrukcji informacji, które utracono przy kodowaniu materiału do kompromisowego standardu 16 bit/44 kHz. Brzmienie S97 jest bardzo czyste i przestrzenne. Ścieżki wielokanałowe odtwarzane są bardzo efektownie, soczyście. Dobrze brzmią także nagrania stereo. Warto korzystać z układu Re-Master, który daje wyraźnie lepsze brzmienie.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD

Cena 1799 zł

Dystrybutor Panasonic Polska,http://www.panasonic.pl

Wymiary 43 x 5,9 x 24,9 cm

Waga 2,5 kg

Funkcje odtwarzanie MP3, WMA, HDCD, SD Video, HighMAT, JPEG, tryb dźwięku przestrzennego, zoom dopasowujący automatycznie rozmiar obrazu do określonych formatów (np. Cinemascope 1 i 2), regulacja parametrów obrazu, regulacja położenia i jaskrawości napisów ekranowych, DVD-Audio, poprawa głębi obrazu, poprawa czytelności dialogów, Multi Re-Master, regulacja opóźnienia dźwięku względem wizji (0,6-1,4x w skokach co 0,1), skalowanie obrazu, dekodery DPL II, DD, DTS, Headphone Surround, odłączanie sekcji wideo

Złącza kompozyt, S-Video, Euroscart, komponent, HDMI, audio stereo, audio 5.1, cyfrowe wyjście audio elektryczne i optyczne

Dlaczego

Doskonała jakość obrazu i dźwięku. Rewelacyjna funkcjonalność, unikalne rozwiązania, niespotykane w urządzeniach konkurencji w podobnym przedziale cenowym.

Potencjalni rywale

Philips DVP900SA/00 1799 zł

Wyrafinowana konstrukcja z audiofilską obudową, wyposażona w 12-bitowy przetwornik wideo. Odtwarza także SACD.

Samsung DVD-HD945 1199 zł

Odtwarzacz wyposażony w wyjście HDMI i przetwornik Faroudji. Odtwarza SACD i DVD-Audio, a także DivX i Xvid.