Panasonic: HD na kartach

Koncern Panasonic zrealizował swoje wcześniejsze zapowiedzi i zaprezentował właśnie miniaturową cyfrową kamerę wideo, potrafiącą rejestrować materiał wideo w rozdzielczości HD na kartach pamięci flash. Wraz z modelem HDC-SD1 do sklepów trafi również kamera HDC-DX1, zapisująca filmy na płytach DVD.

Panasonic HDC-SD1 rejestruje materiały wideo na kartach pamięci Secure Digital - producent deklaruje, że na karcie o pojemności 4 GB będzie można zapisać do 90 minut filmu w rozdzielczości HD. Wraz z nią zaprezentowano kamerę oznaczoną symbolem HDC-DX1 - ona z kolei zapisuje filmy na 8-centymetrowych płytach DVD (DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW oraz DVD-R DL).

Panasonic: HD na kartach

Panasonic HDC-SD1

Obie kamery potrafią rejestrować obraz w maksymalnej rozdzielczości 1080i i wyposażone zostały w matrycę 3CCD. Co ważne, wyposażono je w system AVCHD - czyli technologię stworzoną przez firmy Panasonic i Sony, która umożliwia rejestrowanie materiałów HD na nośnikach innych niż płyty HD DVD i Blu-ray.

Panasonic: HD na kartach

Panasonic HDC-DX1

Kamera wykorzystująca karty SD waży 430 g (bez baterii) i mierzy 74 x 69 x 142 mm. Wymiary kamery zapisującej filmy na krążkach DVD to 92 x 91 x 163 mm, zaś waga - 680 g (bez baterii).

Nowe urządzenia pojawią się w sprzedaży w grudniu - za model HDC-SD1 zapłacić trzeba będzie ok. 1530 USD (nabywca kamery w zestawie znajdzie także kartę SD o pojemności 4 GB), zaś za HDC-DX1 - ok. 1360 USD.