Panasonic Lumix DMC-GF1: nowość w systemie Mikro 4/3

Panasonic zaprezentował kolejnego reprezentanta linii aparatów fotograficznych w systemie Mikro 4/3. Lumix DMC-GF1, chociaż nie dysponuje lustrem, może współpracować z różnymi obiektywami, a ponadto umożliwia rejestrowanie filmów HD w formacie AVCHD Lite.

Panasonic Lumix DMC-GF1

Ranking produktów PC World - lustrzanki do 4 tys. zł

Panasonic Lumix DMC-GF1: nowość w systemie Mikro 4/3

Panasonic Lumix DMC-GF1

DMC-GF1 to już trzecia propozycja Panasonic, wykonana w systemie Mikro 4/3. Poprzednicy najnowszego modelu to Lumix DMC-G1 oraz Lumix DMC-GH1. Warto dodać, że oprócz Panasonika, cyfrówka hybrydowa znalazła się także w ofercie Olympusa (mowa o aparacie E-P1).

Lumix DMC-GF1 wyposażony jest w sensor Live MOS o rozdzielczości efektywnej 12,1 mln. pikseli (rozdzielczość całkowita 13,1 MP), współpracujący z przetwornikiem Venus Engine HD. O czystość matrycy dba automatyczny system czyszczący z filtrem ultradźwiękowym. Umożliwia on wykonywanie zdjęć w formatach JPEG(DCF, Exif 2.21) i RAW oraz filmowanie w formatach QuickTime Motion JPEG i AVCHD Lite. Ten ostatni, jak przekonuje producent, zapewnia dłuższy czas nagrywania oraz dużą kompatybilność ze sprzętem odtwarzającym. Nośnikiem pamięci są karty SD/SDHC.

Podgląd zdjęć i filmów umożliwia 3-calowy ekran LCD (460 tys. pikseli). Z uwagi na brak wbudowanego wizjera optycznego producent umożliwia zastosowanie opcjonalnego wizjera elektronicznego, montowanego na stopce (jego rozdzielczość wynosi 202 tys. pikseli). Aparat posiada też lampę błyskową.

Wideoprezentacja aparatu Panasonic Lumix DMC-GF1:

Ułatwieniem dla użytkowników jest tryb iA (intelligent auto) - stabilizacja MEGA O.I.S, inteligentna eskpozycja, autoselekcja programu tematycznego i sterowanie czułością ISO. Dodajmy, że wśród oferowanych przez urządzenie trybów znalazł się tryb "Mój kolor" - aktywując go można wybrać jeden z siedmiu dostępnych filtrów kolorystycznych i w ten sposób manipulować kolorystyką fotografii.

Czułość ISO można dobierać spośród wartości 100, 200, 400, 800, 1600 i 3200 (dostępne są też ustawienia automatyczne). Korekcja ekspozycji następuje w krokach co 1/3EV w zakresie od -3 do + 3 EV. Szybkość migawki w zależności od trybu wynosi 1/4000 - 60 s. Zdjęcia seryjne można wykonywać z szybkością 3 kl/s. W cyfrówce zastosowano też kontrastowy system autofokusa z 23 polami ostrości (autofokus działa również w czasie rejestrowania wideo).

Nowość charakteryzuje się wymiarami 119 x 71 x 36,3 mm, i wagą 285 g - są to więc gabaryty mniejsze niż w wypadku obu starszych "braci". Aparat dostępny będzie w czterech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej, czerwonej, i srebrnej. Do aparatu dołączane jest oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition do przeglądania i edycji wykonanych nowych Lumiksem materiałów.

Jak informuje serwis PCWorld.com, Lumix DMC-GF1 trafi na rynek w październiku br. w cenie wynoszącej ok. 900 dolarów.

Aktualizacja: 03 września 2009 15:01

Do artykułu dodany został film z prezentacją nowego aparatu Panasonic.