Panasonic Lumix G1 już dostępny w Polsce

Na polskim rynku jest już dostępny nowy cyfrowy aparat fotograficzny firmy Panasonic. Model oznaczony symbolem Lumix DMC-G1 to pierwszy na świecie aparat, który mimo braku lustra zapewnia możliwość wymiany obiektywów.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Panasonic wynika, że użytkownicy rozważający zakup lustrzanki często wstrzymywali się z podjęciem decyzji ze względu na obawę przed zbyt dużymi gabarytami i ciężarem aparatów DSLR. Lumix DMC-G1 ma stanowić między innymi odpowiedź na potrzeby tego typu klientów. Wyeliminowanie lustra oraz zastosowanie nowych technologii sprawiły, że powstał aparat o 40% lżejszy i mniejszy od typowych lustrzanek. Korpus ma wymiary 124x83,6x45,2 mm i waży 385 gram.

Panasonic Lumix G1 już dostępny w Polsce

Lumix G1 - pierwszy aparat bez lustra zapewniający możliwość wymiany obiektywów

Możliwości charakterystyczne dla lustrzanek nie są wyłącznie zasługą wymiennych obiektywów z mocowaniem w standardzie Mikro Cztery Trzecie (obiektywy w standardzie Cztery Trzecie wymagają konwertera). Istotne znaczenie ma też zastosowanie matrycy o rozmiarze 4/3 (17,3x13 mm), znanej dotychczas tylko z konstrukcji DSLR. Ma ona efektywną rozdzielczość 12,1 megapikseli. Warto również wspomnieć o braku charakterystycznego dla kompaktów opóźnienia między naciśnięciem spustu migawki, a zrobieniem zdjęcia. Zakres czułości ISO zawiera się w przedziale od 100 do 3200.

Godne odnotowania są rozwiązania w zakresie podglądu kadru. Użytkownicy mogą korzystać ze znanego z kompaktów uchylnego wyświetlacza LCD o przekątnej 3-cali i rozdzielczości 460 tysięcy pikseli lub też użyć elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1,44 miliona pikseli i stuprocentowym pokryciu pola widzenia. Zaletą wizjera jest też możliwość wyświetlania zawartość menu. Cecha niedostępna dla lustrzanek może być użyteczna podczas fotografowania przy dużym nasłonecznieniu, ograniczającym czytelność wyświetlacza LCD.

Zdjęcia zapisywane w formacie RAW lub JPEG są przechowywane na kartach pamięci w standardzie SD, SDHC i MMC. Można je wykonywać między innymi w seriach liczących 7 zdjęć z prędkością 3 klatek na sekundę. Warto dodać, że aparat jest wyposażony w złącza USB oraz mini HDMI.

Lumix G1 jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych - czarnej, burgundzie i indygo. Jego cena kształtuje się na poziomie 2399 zł. W zestawie poza korpusem znajduje się obiektyw Lumix G Vario 14-45mm/F3.5-5.6. Do sprzedaży trafi również obiektyw Lumix G Vario 45-200mm/F4.0-5.6. Jego cena nie została dotychczas ustalona.

Dodatkowe informacje na temat aparatu można znaleźć na stronie firmy Panasonic.