Panasonic NeoPlasma - odchudzone neoplazmy zagrożeniem dla LED LCD?

Panasonic właśnie wprowadził do Polski nowe telewizory plazmowe o przydomku NeoPlasma. Japoński koncern zaprezentował 14 plazm - większość z nich to telewizory 3D. Panasonic nie wprowadził co prawda tym razem nowych, rewolucyjnych technologii do swoich telewizorów. Ale za to dopracował do doskonałości te, które już znamy. I to tak dopracował, że plazmy mogą wreszcie stanowić realne zagrożenie dla telewizorów LED LCD.

Avatar

Nowe plazmy 3D o przydomku NeoPlasma to Panasonic VT30, Panasonic GT30 i Panasonic ST30. Natomiast serie Panasonic DT35 i Panasonic DT30 to nowe telewizory 3D LED LCD.

Nowy wymiar technologii plazmowej - NeoPlasma 3D

NeoPlasma to kontynuacja technologii NeoPDP, wykorzystywanej wcześniej w plazmach Panasonika w poprzednich latach. W nowych modelach zastosowana została zupełnie nowa konstrukcja panelu plazmy - użyto lepszych materiałów i na nowo skonstruowano luminofor. Obniżono też znacznie zużycie energii elektrycznej. Panasonic NeoPlasma mają to, z czego plazmy Panasonika są najbardziej znane - technologię Intelligent Frame Creation Pro ze sterowaniem sub-polowym (zapewniającą znakomitą płynność ruchu)oraz technologię Infinite Black Pro (VT30, GT30, ST30) zapewniającą charakterystyczną smolistą głębię czerni. Najbardziej cieszy fakt, że Intelligent Frame Creation Pro 600 Hz - jest już dostępna we wszystkich modelach nowych plazm. Ta technologia zapewnia właśnie niezwykle płynny i ostry obraz w dynamicznych scenach filmowych, sportowych oraz w grach.

Zobacz również:

  • Recenzja: Panasonic RZ-B100W - test tanich słuchawek TWS z IPX4
Panasonic NeoPlasma - odchudzone neoplazmy zagrożeniem dla LED LCD?

Panasonic NeoPlasma

Obraz plazmowy wciąż jest piękny...

Jeżeli chodzi o obraz 2D, wystarczyło jedynie spojrzeć na relację z pokazu mody prezentowaną na plazmach... Ta naturalność obrazu, doskonale płynny ruch, smolista głębia czerni szybko przekonują, że trudno o lepszy obraz dwuwymiarowy.

Jeżeli chodzi o 3D, to w telewizorach (tak jak poprzednio) zastosowano technologię aktywną (migawkową), która doprowadza do każdego oka sygnał Full HD (1080p). Na nowych plazmach Panasonika doskonale prezentował się Avatar - duża głębia 3D, wysoka rozdzielczość, widoczne, szczegóły, wystarczająco jasny obraz, mało widoczne miganie (zdecydowanie mniej niż w poprzednich modelach - zmieniono też okulary są lżejsze i jaśniejsze, mają lepszy system ładowania).

Panasonic NeoPlasma - odchudzone neoplazmy zagrożeniem dla LED LCD?

Plazma Panasonic GT30

Neoplazmy Panasonika otrzymała prestiżowy certyfikat THX 3D

Plazmy Panasonika do tej pory miały już prestiżowy certyfikat THX. Teraz jednak serie VT i GT mogą pochwalić się dodatkowo certyfikatem THX 3D, który świadczy najlepiej o tym, że obraz 3D w nowych plazmach Panasonika spełnia najwyższe standardy jakości. Miałem okazję oglądać w akcji te plazmy. Avatar w aktywnej technologii 3D wygląda znakomicie - po raz kolejny przekonałem się, że najlepszy obraz 3D jest właśnie w technologii aktywnej na plazmach Panasonika - konkurencyjne rozwiązanie LG Cinema 3D nie jest tak doskonałe.

Panasonic NeoPlasma - odchudzone neoplazmy zagrożeniem dla LED LCD?

Plazma Panasonic VT30

Telewizory 3D LED LCD - czyli coś dla przeciwników plazm

Jednak dla przeciwników plazm, Panasonic również przygotował telewizory 3D LED LCD, które są uzupełnieniem oferty plazmowej. Zostały one wyposażone w zaawansowane ekrany IPS Alpha. Dzięki nowo opracowanej technologii sterowania Advanced Pre-Charged Driving (zapewnia ona najszybszy w branży współczynnik skanowania rzędu 2 ms), udało się uzyskać dwukrotnie wyższą szybkość wyświetlania obrazu niż w poprzednich modelach. Obraz na pierwszy rzut oka podczas prezentacji tych LED LCD faktycznie był ładny, ale jednak nie robił takiego wrażenia jak nowe plazmy Panasonika.

Panasonic NeoPlasma - odchudzone neoplazmy zagrożeniem dla LED LCD?

Panasonic 3D LED LCD

Viera Connect - następca Viera Cast

Wszystkie telewizory wyposażone zostały w usługę Viera Connect. To pierwsza na świecie "chmurowa" usługa internetowa, która obsługuje interaktywne aplikacje z wykorzystaniem dołączanego sprzętu, a ponadto oferuje sklep internetowy, który umożliwia nabycie takiego sprzętu bezpośrednio za pomocą telewizora. Viera Connect to otwarta platforma, co gwarantuje stały dopływ nowych aplikacji. Miłośnicy sportu na żywo znajdą coś dla siebie. W ramach usługi będą dostępne transmisje na żywo najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Przykładem jest ciekawa aplikacja Withings - na podłączonej bieżni fitness można biegając, zwiedzać słynne miasta świata - działa to za pomocą Google Street View. Za pomocą aplikacji Bodymedia mamy dostęp do ilości spalonych kalorii i liczbę kroków wyświetlanych bezpośrednio na ekranie telewizora. W Viera Connect dostępne są też - komunikator Skype, Twitter i Facebook. Na telewizorach dostajemy dużo materiałów filmowych do oglądania - serwis iPlex (zapewnia 1500 filmów fabularnych), Ipla (teraz także w rozdzielczości HD), radio Shoutcast i oczywiście standardowy YouTube. W Viera Connect dostępne są też - komunikator Skype, Twitter, Picasa i jako nowość Facebook.

Panasonic NeoPlasma - odchudzone neoplazmy zagrożeniem dla LED LCD?

Fitness na TV

NeoPlasma - powrót plazmy na pole bitwy zagrożeniem dla LED LCD?

Wydawało się już, że bitwa o rynek HDTV jest już wygrana przez technologię LED LCD. A jednak... nowe plazmy Panasonika mogą wrócić do poważnej rywalizacji z telewizorami LED LCD. Jednak nowe nowe plazmy Panasonika wydają się być naprawdę dużym zagrożeniem dla telewizorów LCD LED. Są niemal tak cienkie jak niektóre telewizory LCD, pobierają mniej energii niż kiedykolwiek i są dużo lżejsze (model 50 cali z podstawką waży teraz tylko 30 kg, czyli tyle ile wcześniej ważyły 42 cale). Dodając to, z czego poprzednie generacje plazm słynęły czyli doskonały, naturalny, realistyczny obraz, smolista czerń i wierne odwzorowanie ruchu (z czym telewizory LED LCD raczej nie mogą się równać), telewizory NeoPlasma mogą naprawdę namieszać na rynku i przywrócić plazmy do łask konsumentów.

Panasonic NeoPlasma - odchudzone neoplazmy zagrożeniem dla LED LCD?

NeoPlasma jest cienka

Czy nowe plazmy pojawiły się za późno?

Pozostaje tylko pytanie - czy neoplazmy nie weszły jednak za późno? Zdecydowana większość użytkowników użytkowników w tej chwili wybiera LCD - czy Panasonikowi uda się trafić do użytkowników z przesłaniem, że plazmy już są równie cienkie, lekkie i energooszczędne co LCD? To wciąż wielka niewiadoma.

Panasonic NeoPlasma - odchudzone neoplazmy zagrożeniem dla LED LCD?

Yoda