Panasonic PT-AE700

Projektor, który mógłby być prawdziwym liderem swego segmentu, gdyby nie parę wad...

Projektor, który mógłby być prawdziwym liderem swego segmentu, gdyby nie parę wad...

Panasonic PT-AE700
Na Panasonica PT-AE700, następcę słynnej 500-ki, czekaliśmy z ogromnym zainteresowaniem. Poprzednik był projektorem rewelacyjnym, który wyznaczył nową jakość wśród modeli wykonanych w technologii LCD. Świetna głębia czerni i opatentowana technologia Smooth Screen powodowała, że z doskonałym skutkiem konkurował z zaawansowanymi projektorami DLP. Producent zapowiadał, że PT-AE700 będzie kolejną rewelacją - kontrast 2000:1, niespotykany w innych modelach LCD, bardzo wysoka rozdzielczość 1280 x 720 pikseli oraz cyfrowe gniazdo w nowym standardzie HDMI. W rzeczywistości w większości spełniono te zapowiedzi. W celu uzyskania współczynnika kontrastu 2000:1 Panasonic zastosował elektronikę zwiększającą różnice intensywności poziomów czerni i bieli. Procesor wideo stale monitoruje sygnał i wykrywa ciemne oraz jasne pola obrazu, które poddaje specjalnej optymalizacji. W praktyce system A.I. (taką ma nazwę w nomenklaturze japońskiego koncernu) działa rewelacyjnie. Czasami niestety możemy zauważyć jego pracę - obraz nagle staje się wyraźnie bardziej kontrastowy. Oznacza to, że procesor z niewielkim opóźnieniem zoptymalizował sposób prezentacji obrazu na ekranie.

Panasonic PT-AE700

Pilot - Wygodny sterownik wyposażony w podświetlaną klawiaturę.

Oferowana wysoka rozdzielczość, jaką również mają testowane w tym numerze projektory Hitachi i Epson, oznacza, że nie musimy obawiać się jakichkolwiek problemów ze spójnością czy widocznymi pikselami wyświetlanego obrazu. Nawet z bliska obraz jest jednorodny i nie wypada w tej kategorii słabiej niż w projektorach DLP o podobnej rozdzielczości. Panasonic dodatkowo zastosował system mnożenia widocznych na ekranie pikseli - Smooth Screen. Dzięki umieszczeniu przed obiektywem specjalnie ukształtowanego kryształu, każdy piksel matrycy jest poddawany podwojeniu w pionie i poziomie. O ile w modelu PT-AE500 było to rozwiązanie wręcz rewolucyjne, o tyle w przypadku PT-AE700 wydaje się zbędne (ze względu na wysoką rozdzielczość). Prawdopodobnie to wspomniany kryształ jest przyczyną występowania jednej, za to bardzo istotnej wady nowego modelu - efektu "vertical blending". To zjawisko objawia się widocznymi na jasnych obszarach obrazu, pionowymi pasami będącymi odwzorowaniem odstępów pomiędzy pikselami matrycy. Niestety, podczas testów pasy te po prostu zdecydowanie psuły przyjemność z seansu. Pojawiły się wprawdzie opinie użytkowników, że pasy te stają się niewidoczne po ok. 20 min, gdy PT-AE700 się rozgrzeje.

Niestety, nasze wielogodzinne testy tego nie potwierdziły. Podczas oglądania DVD pasy były cały czas widoczne. Nie pomogły także próby z różnymi rodzajami połączeń - HDMI, komponent, S-Video. W testach modeli Hitachi czy Epsona nie było takich niemiłych niespodzianek, a przy tym spójność generowanego przez nie obrazu wcale nie wypadała słabiej niż Panasonica. Niemniej równowaga barwowa PT-AE700 jest doskonała, została dopracowana we współpracy ze specjalistami kinowych produkcji rodem z Hollywood. Profili barwowych można wybrać kilka. Są to gotowe programy dopasowane do wyświetlania określonego rodzaju materiału wideo - obrazy z komputera, filmy z DVD, gry itp. Opcji regulacji ręcznych jest bardzo dużo. Można precyzyjnie stroić poszczególne składowe kolorów, dowolnie regulować współczynnik gamma, a różnorodne ustawienia zapisywać w pamięci urządzenia. PT-AE700 ma jeszcze jeden rewelacyjny element - obiektyw. Zakres regulacji przybliżenia 2x sprawia, że bez problemu dobierzemy żądaną wielkość obrazu zarówno przy ustawieniu projektora blisko, jak i daleko od ekranu. Takiego poziomu regulacji nie oferuje żaden projektor podobnej klasy. Optyka jest dobra, nie ma zniekształceń geometrii obrazu. Położenie obiektywu można dodatkowo zmieniać w poziomie i pionie. Służy do tego wygodny joystick. Warto jednak pamiętać, że Panasonic ustawiony na wprost ekranu generuje obraz, którego dolna krawędź znajduje się na linii podstawy projektora. Inne urządzenia "świecą" zwykle do góry.

W tym przypadku jest inaczej i warto to wziąć pod uwagę, analizując możliwości instalacji projektora.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 10 969 zł

Wymiary 33,5 x 10,4 x 27 cm

Waga 3,6 kg

Dystrybutor Panasonichttp://www.panasonic.pl

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, ręczne przesuwanie obiektywu, progresywne skanowanie, cyfrowa korekcja gamma

Złącza S-Video, kompozytowe, komponent, VGA, HDMI, Euroscart, trigger 12 V

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 2000:1

Głośność 26 dB

Dlaczego

Produkt znakomity, lecz z istotną wadą: widoczne pionowe pasy na jasnych obszarach obrazu.

Główni rywale

Epson EMP-TW200H 8850 zł

Cicho pracujący projektor LCD. Opcje pozwalające na precyzyjną kalibrację. Dobrze nasycone barwy, niezła głębia czerni, spójny obraz.

Hitachi PJ-TX100 9740 zł

Projektor LCD generujący doskonały obraz. Znakomita optyka dająca rewelacyjną ostrość na całym ekranie. Zaawansowana regulacja.