Panasonic SA-XR25

W modnej, płaskiej obudowie amplitunera Panasonic umieścł¸ aż 7 kanałów.

W modnej, płaskiej obudowie amplitunera Panasonic umieścł¸ aż 7 kanałów.

Panasonic SA-XR25

Nowe amplitunery Panasonica stanowią kontynuację linii płaskich wzmacniaczy zapoczątkowanej przed rokiem wprowadzeniem SA-XR10. Trzy nowe modele mają nieco inne kształty, choć wciąż są niewysokie. Nowa linia od strony stylistycznej bardziej przypadła nam do gustu. Urządzenia są bardziej kanciaste i formą nawiązują do nowej linii odtwarzaczy DVD. Główną nowością jest jednak bogate ich wyposażenie w dekodery cyfrowe. Najbardziej zaawansowany model SA-XR45 ma układy Dolby Digital EX, DTS ES, DPL II i DTS 96/24. Testowany przez nas SA-XR25 nie ma tego ostatniego, co jednak nie dyskwalifikuje tego modelu, ponieważ płyt nagranych w DTS, czyli najbardziej zaawansowanej odmianie, jest na razie jak na lekarstwo.

Panasonic SA-XR25

Dobry, choć prosty i pozbawiony podświetlania klawiszy. Przyciski rozmieszczone rozsądnie.

Tradycyjnie już Panasonic postawił na cyfrowe końcówki mocy. Mają niezły "wykop", bowiem dają 6 x 100 W przy 6 omach. Do amplitunera można podłączyć odtwarzacz DVD-Audio, w wyposażeniu tylnego panelu znalazł się bowiem zestaw analogowych wejść 5.1. Dla kolumn przednich przewidziano też solidne zakręcane zaciski. Reszta kolumn musi być podczepiona do nie najsolidniejszych zatrzasków. Przedni panel prezentuje się skromnie, ale zawiera kilka przydatnych przycisków sprytnie ukrytych na wąskim pasie czarnego plastiku. Guziki służą do obsługi tunera radiowego (czuły, dobrze odbiera nawet słaby sygnał z anteny dachowej). Pozostałe klawisze pozwalają na wymuszenie uruchomienia tylnego kanału centralnego podczas słuchania ăzwykłychÓ nagrań 5.1 i wybór źródła. Kontrowersyjnym elementem, który w zamierzeniu producenta ma upiększać przednią ściankę amplitunera, jest jaskrawo świecąca linia nad niewielkim wyświetlaczem. Na szczęście, nie będzie potrzeby przyzwyczajać się do niej, gdyż na pilocie udostępniono opcję jej wygaszania. Brzmienie tego modelu Panasonica może się podobać w kinie domowym. Przekaz jest niezwykle precyzyjny, jasny i przestrzenny, brakuje jednak niskich tonów. Szczególnie jest to odczuwalne przy materiale odtwarzanym z płyt CD czy DVD-Audio. Średnie tony są na swoim miejscu, lecz nawet ich dość wyraźne wyeksponowanie nie jest w stanie odwrócić naszej uwagi od niedostatków w dole skali. Gdyby nie ten mankament, ocena brzmienia byłaby wyższa.

informacje

Typ amplituner

Cena 2299 zł

Dystrybutor Panasonic Polska www.panasonic.pl

Wymiary 43 x 7,4 x 37,5 cm

Waga 4 kg

Funkcje DPL II, DD EX, DTS ES, tuner radiowy z RDS, wygaszanie wyświetlacza

Złącza 4 wejścia i 2 wyjścia liniowe, 3 wejścia cyfrowe audio (2 optyczne i 1 koncentryczne), wyjście cyfrowe optyczne, 3 wejścia i 1 wyjście S-Video, 3 wejścia i 2 wyjścia kompozytowe wideo